Produkt byl úspěšně přidán do nákupního košíku
Počet
Celkem s dopravou
0 ks zboží.
Celkem za produkty: (s DPH)
Celkem za doručení: (s DPH) Zdarma
DPH 0,00 Kč
Celkem s dopravou (s DPH)
Pokračovat v nákupu K pokladně
Nebezpečný stres - víte, jak ho eliminovat?

Nebezpečný stres - víte, jak ho eliminovat?

Následky dlouhodobého stresu

Stres je přirozená reakce organismu. Ve stresové situaci se v těle uvolní hormony, příčinou čehož se zrychlí tep a dýchání. Organismus se tak připravuje na boj nebo útěk. Krátkodobý stres je neškodný, může být v jistých situacích dokonce prospěšný. Pomáhá nám totiž vyrovnat se s různými okolnostmi, uniknout z nebezpečí a podobně.

 

Dlouhodobý stres však může přerůst do psychických a fyzických problémů. Jeho prvními projevy jsou úzkost, změna nálady, deprese, podrážděnost a nespavost. Přidružit se mohou také bolesti hlavy, přejídání nebo naopak snížený příjem potravy a ztráta hmotnosti. Mezi následky dlouhodobého stresu patří také zvýšená konzumace alkoholu, kouření, dokonce užívání drog.

 

Zvyšuje se riziko infarktu, mrtvice a diabetu 2. typu. Dochází také ke zvyšování hladiny cholesterolu a krevního tlaku a trpí také trávení. Můžete proto pozorovat žaludeční potíže, průjem nebo zácpu. Chronický stres ovlivňuje také svaly - ty jsou napjaté a vyvolávají bolesti ramen, zad a hlavy. U žen může ovlivnit menstruační cyklus, u mužů může vést k erektilní dysfunkci. Neméně známé jsou následky dlouhodobého stresu na imunitní systém, což můžete pozorovat na snížení vaší odolnosti na běžné infekce.

 

Dlouhodobý stres

 

Jak eliminovat stres

Dlouhodobý stres vám pomůže uvolnit několik následujících činností. Myslíte si, že nemáte čas na nic navíc? Pokud ho investujete do snížení vaší stresové zátěže, váš organismus se vám odmění pevnějším zdravím, vyšším množstvím energie a lepším soustředěním.

 

Čemu se rádi věnujete?

Kdy jste se naposledy věnovali svým koníčkům? Pokud na vaše hobby stále padají nové vrstvy prachu, je načase se k němu vrátit. Vaše oblíbené aktivity pomáhají odreagovat se od běžných starostí. Vaše mysl dokonale zrelaxuje a nejen to. Během těchto aktivit se vyplavuje hormon serotonin, což se projeví jako zlepšení nálady. Díky serotoninu se budete navíc cítit šikovnější a chytřejší, což ovlivní vaše sebevědomí.

 

Začněte cvičit

Věděli jste, že pravidelný pohyb pomáhá odbourat stres? Pokud jste dosud nevěděli, proč cvičit, možná jste právě teď motivováni. Pohyb má vliv nejen na zdraví, ale také na psychiku. Při cvičení se prokrví celý organizmus, což zlepšuje okysličení jednotlivých orgánů. Uvolňují se také hormony štěstí a budete mít lepší náladu. Abyste dosáhli požadovaného efektu, týdně byste měli věnovat cvičení 1,5 – 3 hodiny.

 

Cvičením proti stresu

 

Jak začít cvičit? Vyberte si aktivitu, která vás baví. Můžete se věnovat fitness, začít cvičit doma, chodit běhávat, plavat nebo jezdit na kole. Důležité je, abyste cvičili pravidelně. Pokud vám chybí motivace, domluvte se s některým z vašich přátel a začněte spolu. Netroufáte si na žádný sport? Pomoci vám mohou i procházky v přírodě.

 

Deník? A proč ne?

Chcete-li eliminovat stres, pomáhá také zapisování vašich myšlenek a pocitů. Pomocí psaní se vám uleví a uklidníte se. Do deníku si zapisujte také věci, které vás těší. Pomůže vám to zaměřit pozornost na něco jiného. Postupně možná zjistíte, že starostí, které máte, je méně než maličkostí, které vás během dne potěšily. Deník vám poslouží také k připomínání pozitivních zážitků. Můžete se k nim vrátit během dní, které budou plné stresu a pomohou vám jej snížit.

 

Relaxujte

Máte rádi hudbu? Věnujte se jejímu poslechu. Nebo byste raději občas zašli do wellness? Udělejte to. Každý z nás má nějaký způsob, jak rád relaxuje. Pro někoho je to procházka v lese, jiný rád zajde do sauny nebo na masáž. Všechny tyto činnosti pomáhají eliminovat stres.

 

Dostatečný příjem vitamínů

Se stresem vám pomůže také složení vaší stravy. Vsaďte na lehká jídla, která nezatěžují trávení. Budete mít více energie a zpozorujete také lepší soustředění. Pro vaši nervovou soustavu jsou důležité vitamíny skupiny B a hořčík a k její správné činnosti přispívá také vitamín C. Kromě zdravé stravy vám proto doporučujeme užívat multivitaminy, kterými je do vašeho organismu doplníte v dostatečné míře.

Podobné články

22.03.2024

Ve stravě každého, kdo se věnuje sportu, jsou důležitou součástí bílkoviny. Ty jsou základní stavební složkou svalů a tkaniv, podporují růst svalů a jejich výkonnost. Pomáhají také při mnohých procesech v organismu. V následujícím článku vám prozradíme, které druhy masa vám je pomohou doplnit.

29.02.2024

Sacharidy dodávají energii svalům, mozku i kloubům a jsou nezbytné při vícerých procesech v lidském těle. Každý sportovec je také ocení jako důležitý zdroj energie. Měli by proto být součástí každodenní stravy. V kterých potravinách je najdete?

22.12.2023

Tradiční vánoční stolování je spojeno se spoustou chutného jídla, cukroví, sladkých i slaných dobrot. Když k tomu přidáme kalorie obsažené v alkoholických i nealkoholických nápojích, není divu, že číslo na váze rychle roste. Chcete se o letošních svátcích vyhnout přibírání na váze? Máme pro vás několik tipů, které vám v tom pomohou.

14.11.2023

Celulitida dokáže svým vzhledem potrápit nejednu ženu bez ohledu na hmotnost nebo věk, zřídka se s ní můžou setkat i muži. Jak se zbavit celulitidy a jaké jsou její příčiny, vám prozradíme v první části naší série na pokračování.

02.11.2023

Určitě jste už slyšeli o drobných semíncích s názvem chia. Mezi sportovci jsou velmi oblíbená, a to především kvůli jejich jedinečnému složení.

26.09.2023

Zvýšená hladina cholesterolu je problémem, který může vést k závažnějším zdravotním problémům. Abyste ji snížili, vhodné je začít s cvičením v kombinaci se zdravým stravováním. Několik typů, jak na to, jsme pro vás připravili i my.

11.09.2023

Cítíte se nafouknutý, číslo na váze neustále roste a pociťujete zdravotní obtíže? Za vším může být nesprávná životospráva a špatně nastavený režim stravování. Pokud chcete změnit svůj přístup k vašemu tělu, vyzkoušejte současný trend s názvem intermittent fasting.

10.08.2023

Věděli jste, že stejně důležitá, jako samotné cvičení, je i strava, kterou si během dne, a především po tréninku, dopřejete? Potréninkové jídlo není jen odměnou za zničení se ve fitku, ale stará se o celkovou regeneraci těla. Co byste tedy měli sníst a jaké živiny budete potřebovat doplnit?

20.06.2023

Když se řekne sacharidy, mnoho začínajících sportovců k nim má nekompromisně odmítavý postoj. Ten je nejenom zbytečný, ale může mít i fatální důsledky. Zbavte se proto předsudků a seznamte se se základním hnacím motorem vašeho těla.

09.06.2023

Lahodná chuť a dokonalá krémová konzistence jsou slova, která dokonale vystihují arašídové máslo. Tato oblíbená pochoutka v sobě navíc ukrývá mnoho výživných látek, díky kterým si získala oblibu u množství lidí, nevyjímaje sportovce a trenéry. Odkud se vzala a je opravdu zdraví prospěšná?