Produkt byl úspěšně přidán do nákupního košíku
Počet
Celkem s dopravou
0 ks zboží.
Celkem za produkty: (s DPH)
Celkem za doručení: (s DPH) Zdarma
DPH 0,00 Kč
Celkem s dopravou (s DPH)
Pokračovat v nákupu K pokladně
Jak ovlivňuje psychické zdraví to fyzické, a jak to souvisí s cvičením?

Jak ovlivňuje psychické zdraví to fyzické, a jak to souvisí s cvičením?

Mnoho lidí upřednostňuje fyzické zdraví před tím psychickým. Jak může jedno ovlivňovat druhé vám prozradíme v následujících řádcích. Dozvíte se také, proč je pro celkové zdraví důležitý pravidelný pohyb.

Víte, co je to zdraví?

Ačkoliv mentální a fyzické zdraví jsou důležitými součástmi našeho celkového zdraví, jejich vztah je často nepochopený. Psychická a fyzická stránka jsou těsně propojené. Podle WHO je zdraví mnohem více než jen absence nemoci – je to stav fyzického, mentálního a sociálního blaha.

Vzhledem k mýtům týkajícím se fyzického a mentálního blaha, mnoho lidí nechápe, že mentální nemoci přímo ovlivňují fyzické zdraví. Mentální nemoc je mnohem víc než jen pocit smutku nebo úzkosti – zahrnuje široké spektrum psychologických problémů, od poruch nálady až po behaviorální problémy. Naopak, udržování dobrého psychického zdraví může pomoct vašemu tělu prosperovat a předcházet vážným zdravotním problémům. 

  

Jak psychika ovlivňuje fyzické zdraví

Některé psychické problémy můžou narušit schopnost jasně myslet, dělat uvážené rozhodnutí a snižují schopnost bojovat proti chronickým onemocněním. Zanedbání mentálního blaha může časem vést k vážným problémům, jako je vysoký krevní tlak a tepová frekvence, kardiovaskulární nemoci, obezita, problémy s trávením a oslabený imunitní systém. V některých případech může být výsledkem také předčasná smrt.

Jako příklad můžeme uvést jednu z nejběžnějších mentálních chorob, kterou je deprese. Může způsobit únavu, problémy se spánkem a nevysvětlitelné bolesti z důvodu problémů v signalizačních drahách v mozku. Je také dokázané, že deprese a úzkost se pojí s vyšším rizikem ischemické choroby srdeční a zvýšeným krevním tlakem.

Jak dosáhnout rovnováhy

Ačkoliv terapie je nejlepším způsobem, jak se starat o svou mysl, starost o psychiku je jen jedním z komponentů celkového zdraví. Způsobů, jak dosáhnout rovnováhy a mít zdravé tělo a mysl, je vícero.

 

Pravidelná tělesná aktivita

Pohyb, který zahrnuje víc než cestu do práce, přinese organismu mnoho benefitů. Pokud se rozhodnete pravidelně cvičit, zlepší se více než jen vaše kondice. Budete mít pevnější svaly a klouby, jistě také oceníte zvýšení hladiny endorfinů.

Dostatečný a kvalitní spánek

Neméně důležitým je kvalitní spánek, který vám dodá energii na všechny aktivity. Přispívá také k celkové pohodě. Jeho dlouhodobý nedostatek naopak může vést k různým zdravotním problémům ve fyzické i psychické oblasti.

Udržování zdravé hmotnosti

Je všeobecně známo, že obezita může vést k různým dalším problémům. Dostatek pohybu a vhodný jídelníček vám pomohou udržovat hmotnost odpovídající vaší výšce.

Pozor na to, co jíte

Ne nadarmo se říká, že jsme to, co jíme. Čím víc chemicky upravených potravin konzumujete, tím víc škodlivých a tělu nepřirozených látek se dostává do střev, které jsou významnou součástí imunitního systému. Trávení navíc ovlivňuje i mysl.

Podobné články

01.02.2024

Média jsou plná tipů o tom, jak být plný energie, mít krásnou postavu a dobře vypadat. S přibývajícími roky však ubývá množství sil, na druhé straně přibývají tukové zásoby. Jak zůstat v co nejlepší kondici a zachovat si i štíhlou figuru?

18.01.2024

Během cvičení v klimatizovaném fitness centru, při cvičení venku v chladnějším počasí i při závěrečném strečinku je nutné myslet na ochranu svalů před nadměrným chladem. Proč a jak toho dosáhnout?

30.11.2023

S příchodem podzimu a klesajícími venkovními teplotami dostává náš organismus zabrat. Zima však může být pro budování imunity důležitým klíčovým prvkem. Ještě předtím, než s ním začnete, ujistěte se, že víte o otužování vše potřebné.

11.10.2023

Stylové pánské bundy, které znáte pod označením bomber, byly ve svých začátcích určené pro letecké piloty. V současnosti jsou mimořádně trendy kouskem oblíbeným v každém ročním období. Proč jsou bombery tak vyhledávané a jedna by neměla chybět v žádném pánském šatníku?

15.08.2023

Hledáte si nové kousky, které byste nosili na tréninky a neumíte se zorientovat v množství využívaných materiálů? Aby se vám lépe vybíralo, v následujících odstavcích jsme pro vás připravili přehled těch nejčastěji používaných textilií a jejich základních vlastností.

02.08.2023

Cvičení s sebou přináší řadu výhod, které mají pozitivní dopad na vaše zdraví. Ale zatímco srdce, mozek nebo cévy se fyzické aktivitě rády přizpůsobí, co se týče kloubů, ty jsou nucené pokaždé podstupovat zvýšenou zátěž. Jak jich ochráníte před tím, aby se nepřiměřeně opotřebovávaly?

01.08.2023

Všimli jste si někdy na návštěvě fitka, že někteří bodybuildeři používají při zdvihání činek pásy omotané kolem zápěstí? Jaká je jejich úloha a jak je správně používat vám povíme v následujících řádcích.

27.07.2023

Pocítili jste bolest při běhání nebo při sestupu z kopce? Pravděpodobně trpíte běžeckým kolenem. Bolest vystřelující v oblasti kolene není jen problémem u starších, ale čím dál více i u mladých, vitálních lidí. Proč vzniká a jak se dá léčit?

21.07.2023

Za to může můj metabolismus! Určitě jste už i vy slyšeli tuto stížnost, případně se na pomalý metabolismus zvyknete odvolávat sami. Ano, je sice přímo odpovědný za nechtěné ukládání tuků v těle, ale nenechejte se tím odradit – nakopnout ho k rychlejší práci není nemožné!

21.06.2023

Pitný režim se za poslední roky stal takřka módním trendem a se zaručenými doporučeními jako by se roztrhl pytel. O tom, že voda je pro naše tělo nevyhnutelná, není pochyb. Zakládají se však všechny rady na skutečnosti nebo jde v některých případech jenom o mýtus?