Zařaďte si do jídelníčku kešu ořechy – jsou plné živin
Jemná sladko-oříšková chuť, množství vitamínů, minerálů a bílkovin – kešu ořechy prospívají zdraví a oceníte je i při nabírání svalové hmoty. Odkud vlastně pocházejí a v jaké formě si je můžete přidat na váš jídelní lístek?
Kde rostou kešu ořechy
V minulosti se kešu ořechy vyskytovaly v severní části Jižní Ameriky, v Karibiku a ve střední Americe. Svět je poznal díky portugalským mořeplavcům. Postupně se dostali do Asie a Afriky a jejich pěstování se dnes věnují v tropických oblastech (například Pobřeží slonoviny).
Kešu ořechy jsou semínka ledvinovníku západního, který dorůstá do výšky 12–13 metrů. Na stromě rostou žluto-oranžová až červená jablíčka ve tvaru papriky. V pouzdru, které se nachází pod jablíčkem, najdete kešu ořech. Od odkvetení po dosažení plné zralosti ořechů uplynou přibližně 2 měsíce.
Sběr a zpracování
Zralé plody ledvinovníku západního se sbírají i s kešu ořechy. Po sběru se od nich oddělí a následuje loupání. To není jednoduché, slupku je potřeba ošetřit horkým vzduchem, olejem nebo pražením. Pod slupkou se také nachází jedovatá látka, která však působením tepla vyprchá. Po tepelném zpracování se ořechy dají oloupat.
Kešu ořechy — obsah živin
V 100 g kešu ořechů se nachází 45 g tuků, 26 g sacharidů, 17 g bílkovin a 2 g vlákniny. V tomto množství přijmete 583 kcal.
Vyšší obsah tuků vás nemusí odrazovat. Většina z nich jsou nenasycené mastné kyseliny prospěšné pro zdraví. Kešu ořechy jsou také bohaté na vitamíny a minerální látky. Nachází se v nich vitamíny skupiny B, vitamíny C, E a K. Pokud vás zajímá i obsah minerálních látek, v každé porci kešu dodáte svému organismu vápník, hořčík, fosfor, sodík, draslík, měď, mangan, železo a zinek.
Kešu ořechy pro zdraví
Kešu jsou nesporně potravinou, kterou se vyplatí zařadit na jídelní lístek každému, kdo se snaží žít zdravě. Prospívají více oblastem.
Přispívají k ochraně srdce a cév
Kešu ořechy pomáhají snižovat hladinu LDL cholesterolu a zvyšovat hladinu HDL cholesterolu v krvi, přispívají i k udržování optimálního krevního tlaku. Obsahují také fytosteroly, které brání vstřebávání cholesterolu ze stravy a draslík, který je potřebný na udržování normálního krevního tlaku.
Bohaté na antioxidanty a prospěšné pro oči
V kešu se nachází vícero antioxidantů, které chrání lidské tělo před oxidačním stresem a rozvojem chronických nemocí. Jejich pravidelnou konzumací dodáte organismu vitamín E, fytosteroly, flavonoidy, lutein, beta-karoten a zeaxantin, které prospívají i zdraví očí. Obsahují také zinek, který je důležitou látkou v sítnici a zrakovém pigmentu.
Vápník, vitamín K a hořčík na pevnost kostí
Konzumaci kešu ořechů ocení i vaše kosti. Obsahují vápník, který je hlavní látkou kostního tkaniva, magnezium a fosfor potřebný v stavbě kostí. Neméně důležitý je vitamín K, který zabezpečuje mineralizaci kostí.
Hladina cukru v krvi pod kontrolou
Pozorujete během dne výkyvy energie a pociťujete náhlou únavu? V takových chvílích se často objevuje silná chuť na něco sladkého. Abyste udržovali hladinu cukru v krvi pod kontrolou, zařaďte do stravy kešu ořechy a jiné potraviny bohaté na zdravé tuky, vlákninu a bílkoviny, které zpomalí vstřebávání cukru do krve a napomáhají k déle trvajícímu přísunu energie ze stravy.
Pomoc při hubnutí
Snažíte se udržovat svou hmotnost pod kontrolou nebo zhubnout? I v tomto případě prospívají kešu ořechy. Vláknina a bílkoviny přinesou déle trvající pocit zasycení. Zdravé tuky pomohou k vstřebávání důležitých látek bez toho, abyste se museli obávat přibírání.
Jak konzumovat kešu ořechy?
0Můžete si je přidat do jogurtu, dezertů nebo do směsi sušeného ovoce a oříšků. Perfektně doplní domácí fit tyčinky, ovesnou kaši nebo i slané pomazánky, zeleninová i masová jídla. Setkat se můžete také s kešu máslem, které se dá navíc připravit doma a unikání chuť nabízí také kešu mléko. Po otevření byste měli kešu ořechy skladovat v uzavřené nádobě na chladném a tmavém místě, můžete je odložit také do ledničky. Pokud chcete prodloužit jejich dobu trvanlivosti, dejte je do mrazáku, kde vydrží až jeden rok.