Kuřecí a krůtí prsa – bohaté zdroje bílkovin pro každého sportovce
Ve stravě každého, kdo se věnuje sportu, jsou důležitou součástí bílkoviny. Ty jsou základní stavební složkou svalů a tkaniv, podporují růst svalů a jejich výkonnost. Pomáhají také při mnohých procesech v organismu. V následujícím článku vám prozradíme, které druhy masa vám je pomohou doplnit.
Proč jsou bílkoviny potřebné nejen při sportu
Bílkoviny (proteiny) jsou jednou z důležitých složek stravy. Jelikož se nacházejí v různých potravinách, přijímáme je ve stravě. Tělo si je nedokáže ukládat a v období zvýšené potřeby je vhodné je doplňovat i prostřednictvím výživových doplňků.
Růst svalové hmoty a hojení zranění
Proteiny se v trávicí soustavě rozkládají postupně na aminokyseliny. Ty se přes stěny tenkého střeva vstřebávají do krve, která je odvádí do jednotlivých částí těla. O bílkovinách se často hovoří hlavně v souvislosti s růstem svalů. Je to proto, že jejich zvýšený příjem v kombinaci s cvičením přináší růst svalové hmoty. Důležité jsou také během regenerace jiných tělesných tkaniv, podporují hojení zranění a jsou důležité na stimulaci syntézy kolagenu.
Tvorba hormonů i podpora imunity
Proteiny se také zúčastňují tvorby hormonů. Jsou nevyhnutelnou součástí kostí, pokožky, chrupavek a svalů. Potřebné jsou při tvorbě trávicích enzymů, při energetickém metabolismu a přispívají k správnému fungování imunity.
Kuřecí a krůtí prsa jako zdroj bílkovin
Mezi druhy masa, které obsahují vysoký podíl bílkovin, jednoznačně patří kuřecí a krůtí prsa. O něco více jich sice můžete najít v jehněčím mase a zvěřině, ty jsou však méně cenově dostupné.
Prsa nebo stehno?
Drůbež má bílé a tmavé maso, které tvoří především stehno. Jeho barva je způsobená tím, že obsahuje více proteinu myoglobin, který rozvádí a ukládá kyslík do svalů. Maso ze stehen má v porovnání s prsy méně bílkovin u krůtího i kuřecího.
Kuřecí prsa – obsah bílkovin, vitamínů a tuků
Minimum tuku a vysoký podíl bílkovin dělá z kuřecích prsou častou volbu každého, kdo se snaží o růst svalové hmoty a hubnutí. Podíl tuku je v nich jen 1,2 g/100 g prs (bez kůže a přidání tuku během přípravy). Potěšující je také složení tuků. Nachází se v nich zdravé nenasycené mastné kyseliny omega-3 a omega-6.
Podíl Bílkoviny : Tuk je v kuřecích prsou 20 : 1. Na 100 g obsahují až 31 g bílkovin. Nenachází se v nich žádné sacharidy, kalorií ve stejně velké porci přijmete jenom 165. Pomohou vám dosáhnout optimální podíl bílkovin v stravě a prodlouží pocit zasycení při minimálním kalorickém příjmu.
Vitamíny a minerály
Kuřecí prsa ocení každý, kdo dbá o vyváženost stravy. Najdete v nich vitamíny skupiny B, vitamíny C a A, z minerálů jsou to železo, zinek a selen. Obsažený cholin příznivě ovlivňuje nervovou soustavu, přispívá k uklidnění, soustředění a chrání před stresem.
Krůtí prsa – obsah bílkovin, vitamínů a tuků
Pokud vás zajímá počítání kalorií, určitě vás potěší, že na 100 g jich v krůtích prsech přijmete jen 169. Připravovat je, je vhodné bez kůže jen s minimem tuku, zvolit můžete také vaření.
Komplex vitamínů a minerálů v každé porci
Kromě bílkovin vám krůtí prsa dodají vitamíny skupiny B a vitamín A. Nachází se v nich i vápník, zinek, draslík, sodík a fosfor.
Krůtí prsa obsahují zdravé tuky
Příznivý je i podíl tuků, kterých je v krůtích prsech jen 0,7 g na 100 g. Stejně, jako je tomu u kuřecích prsou, i zde potěší podíl nenasycených mastných kyselin omega-3 a omega-6 a minimum nasycených tuků.