Produkt byl úspěšně přidán do nákupního košíku
Počet
Celkem s dopravou
0 ks zboží.
Celkem za produkty: (s DPH)
Celkem za doručení: (s DPH) Zdarma
DPH 0,00 Kč
Celkem s dopravou (s DPH)
Pokračovat v nákupu K pokladně
Slyšeli jste už o intermittent fastingu? 

Slyšeli jste už o intermittent fastingu? 

Cítíte se nafouknutý, číslo na váze neustále roste a pociťujete zdravotní obtíže? Za vším může být nesprávná životospráva a špatně nastavený režim stravování. Stravování navíc ovlivňuje náladu a celkový pohled na svět. Pokud chcete změnit svůj přístup k vašemu tělu, vyzkoušejte současný trend s názvem intermittent fasting.

Co je to intermittent fasting

Intermittent fasting, nebo také přerušovaný půst, je dietní přístup, který se zaměřuje na omezení času, během kterého můžete konzumovat jídlo. Jde o střídání období půstu, které trvá obvykle déle než 12 hodin. Možná už i vy praktikujete nějakou formu přerušovaného půstu a ani si to neuvědomujete, protože se předpokládá, že nám přerušovaný půst pomáhá dodržovat přirozený cirkadiální rytmus organismu.

 

 

Jaké typy intermittent fastingu existují?

Existuje mnoho stylů, které dělají tento půst přístupnější pro většinu lidí. Mezi nejpopulárnější patří:

 

12:12

Pokud chcete začít s přerušovaným půstem, začněte přirozeným tempem. 12 hodin konzumujte vyvážené jídlo a 12 hodin se postěte o vodě.

14:10

Bez problémů zvládnete předcházející způsob? Zkuste si přidat další dvě hodiny bez jídla. Tím pádem vám už na konzumaci zůstane jenom 10 hodin denně.

16:8

Tento typ intermittent fastingu znamená prodloužení nočního půstu na 16 hodin mezi večeří a snídaní následujícího dne. Například večeři můžete sníst okolo 18. hodiny a potom už nic až do 10. hodiny ráno následujícího dne. Tento způsob přerušovaného půstu je mezi jeho uživateli nejběžnější a nejvíce oblíbený.

20:4

Pro větší odvážlivce, kteří překonali půst 16:8, je určený půst se čtyřhodinovým intervalem na jedení a dvaceti hodinami půstu na vodě nebo bylinkovém čaji. Nápoje by měli být bez cukru a medu.

24 hodinový půst

Tento typ znamená půst během 24 hodin, 1–2x týdně. Stále budete konzumovat nekalorické nápoje, jako je voda a neslazený čaj.

 

Proč se rozhodnout pro intermittent fasting

Možná je trošku nezvyklé si představit, že nebudete jíst déle než 8 hodin, ale ve skutečnosti si naše tělo potřebuje oddechnout, relaxovat a zpracovat živiny. Díky tomu dokáže zabezpečit normální funkci organismu a optimalizovat trávení. Kromě toho už máme nastavený přirozený rytmus půstu, který se vyskytuje tehdy, když spíme.

 

Jak funguje přerušovaný půst?

Když zvažujete přidání postního dne do svého životního stylu, ujistěte se, že chcete najít způsob stravování, ne dietu, který bude na váš organismus fungovat. Ano, pomocí půstu zhubnete, protože jste v kalorickém deficitu (i když si to neuvědomujete), ale toto není jeho smyslem.

Naše tělo vykonává při zpracování potravin mnoho práce, aby získalo stabilní zdroje energie. Potrava se pomocí trávicích enzymů rozkládá na makro a mikronutrienty. Sacharidy, jako rýže a škrobová zelenina, se rozkládají na glukózu, která se vstřebává do krevního oběhu a využívá se jako okamžitá energie s pomocí inzulínu. Když buňky nevyužijí všechnu glukózu z potravy, ukládá se v játrech a svalech, jako glykogen. Když se ocitnete v kalorickém přebytku, přebytečné palivo se ukládá v tukových buňkách, což se projevuje kily navíc a pneumatikami okolo břicha, boků či stehen. Když se ale zásoby glykogenu vyčerpají (většinou mezi 12 až 36 hodinami po posledním jídle), organismus začne rozkládat víc tuků na palivo.

Neumíte se rozhodnout? Možná vám v tom pomůže krátký přehled výhod a nevýhod.

 

Výhody intermittent fastingu: 

- dokáže zlepšit paměť a mentální výkon,

- pomáhá při hubnutí,

- má pozitivní vliv na kardiovaskulární zdraví,

- zmírňuje příznaky cukrovky typu 2,

- snižuje cholesterol,

- zvyšuje účinnost léčby rakoviny.

 

Nevýhody intermittent fastingu: 

- přibírání na váze (v případě nevyváženého jídelníčku a přejídání se v průběhu dne),

- bolest hlavy, závratě a nevolnost,

- může vést k poruše příjmu potravy.

 

Ať jsou vaše důvody pro zavedení intermittent fastingu do vašeho života jakékoliv, pamatujte si, že na dosáhnutí úspěchu je potřeba dodržovat základní principy výživy, včetně kontroly kalorií a vyvážené stravy. Pokud se v období mimo půstu nekontrolujete a nejíte vyváženě, může to ohrozit zdravotní výhody přerušovaného půstu a celkově vaše zdraví.

Podobné články

22.03.2024

Ve stravě každého, kdo se věnuje sportu, jsou důležitou součástí bílkoviny. Ty jsou základní stavební složkou svalů a tkaniv, podporují růst svalů a jejich výkonnost. Pomáhají také při mnohých procesech v organismu. V následujícím článku vám prozradíme, které druhy masa vám je pomohou doplnit.

29.02.2024

Sacharidy dodávají energii svalům, mozku i kloubům a jsou nezbytné při vícerých procesech v lidském těle. Každý sportovec je také ocení jako důležitý zdroj energie. Měli by proto být součástí každodenní stravy. V kterých potravinách je najdete?

22.12.2023

Tradiční vánoční stolování je spojeno se spoustou chutného jídla, cukroví, sladkých i slaných dobrot. Když k tomu přidáme kalorie obsažené v alkoholických i nealkoholických nápojích, není divu, že číslo na váze rychle roste. Chcete se o letošních svátcích vyhnout přibírání na váze? Máme pro vás několik tipů, které vám v tom pomohou.

14.11.2023

Celulitida dokáže svým vzhledem potrápit nejednu ženu bez ohledu na hmotnost nebo věk, zřídka se s ní můžou setkat i muži. Jak se zbavit celulitidy a jaké jsou její příčiny, vám prozradíme v první části naší série na pokračování.

02.11.2023

Určitě jste už slyšeli o drobných semíncích s názvem chia. Mezi sportovci jsou velmi oblíbená, a to především kvůli jejich jedinečnému složení.

26.09.2023

Zvýšená hladina cholesterolu je problémem, který může vést k závažnějším zdravotním problémům. Abyste ji snížili, vhodné je začít s cvičením v kombinaci se zdravým stravováním. Několik typů, jak na to, jsme pro vás připravili i my.

10.08.2023

Věděli jste, že stejně důležitá, jako samotné cvičení, je i strava, kterou si během dne, a především po tréninku, dopřejete? Potréninkové jídlo není jen odměnou za zničení se ve fitku, ale stará se o celkovou regeneraci těla. Co byste tedy měli sníst a jaké živiny budete potřebovat doplnit?

20.06.2023

Když se řekne sacharidy, mnoho začínajících sportovců k nim má nekompromisně odmítavý postoj. Ten je nejenom zbytečný, ale může mít i fatální důsledky. Zbavte se proto předsudků a seznamte se se základním hnacím motorem vašeho těla.

09.06.2023

Lahodná chuť a dokonalá krémová konzistence jsou slova, která dokonale vystihují arašídové máslo. Tato oblíbená pochoutka v sobě navíc ukrývá mnoho výživných látek, díky kterým si získala oblibu u množství lidí, nevyjímaje sportovce a trenéry. Odkud se vzala a je opravdu zdraví prospěšná?

20.07.2022

Snídaně se označuje jako nejdůležitější jídlo dne. Zamysleli jste se někdy nad důvodem, proč tomu tak je? Nakolik se toto pravidlo přibližuje skutečnosti a jak by měla vypadat ideální snídaně?