Nebojte se sacharidů – zaslouží si místo i na vašem talíři
Když se řekne sacharidy, mnoho začínajících sportovců k nim má nekompromisně odmítavý postoj. Ten je nejenom zbytečný, ale může mít i fatální důsledky. Zbavte se proto předsudků a seznamte se se základním hnacím motorem vašeho těla.
Co jsou sacharidy?
Sacharidy, dříve známější pod názvy uhlohydráty nebo karbohydráty, jsou chemickými látkami, které dodávají energii nejen svalům, ale také mozku a kloubnímu aparátu. Jsou taktéž nevyhnutelnou součástí při tvorbě červených krvinek. Přijímáme je ze stravy a navzdory zlidovělému označení „cukry“ často nemají se sladkostmi nic společného.
Základní rozdělení sacharidů
Možná jste se už setkali s pojmy „jednoduché a složené cukry“. Není to náhoda. Sacharidy se dělí do dalších kategorií právě na základě množství cukerných, resp. sacharidových jednotek, ze kterých jsou složené.
1. Monosacharidy – skládají se jen z jedné cukerné jednotky a najdete zde např. ovocný cukr (fruktózu).
2. Disacharidy – vznikají spojením dvou cukerných jednotek a patří sem např. klasická sacharóza, tedy bílý cukr.
3. Oligosacharidy – mohou být složené až z 10 cukerných jednotek, např. laktóza.
4. Polysacharidy – složené sacharidy, které může tvořit stovka složených cukrových jednotek, např. škrob nebo vláknina.
Jednoduché vs. složené cukry
Jednoduché sacharidy poznáte lehce – po chuti. Glukóza a fruktóza, které tvoří jejich základ, jsou charakteristické sladkostí a tělo po jejich přijetí získává okamžitý přísun energie. Ten je však spíše krátkodobý a v některých případech může způsobit i prudké výkyvy hladiny cukru v těle. Kromě sladkostí najdete jednoduché cukry i v ovoci a v různých energetických výživových doplňcích.
Složené cukry tělu dodávají energii postupně a jejich konzumace vás dokáže zasytit na delší dobu. Pokud nepotřebujete bezprostřední přísun energie, je příjem složených cukrů racionálnější volbou. Složené cukry hledejte v zelenině, obilninách a v luštěninách.
Sacharidy a trénink
Sacharidy, jako významný zdroj energie, představují důležitou součást nejen běžného jídelníčku. Jsou přímo nezbytností během všech typů tréninků. Podporují tvorbu glykogenu a stimulují také uvolňování inzulinu, s kterým tělo během cvičení neustále pracuje.
Sacharidy se snažte přijmout nejpozději 30 minut před tréninkem, přičemž první volbou by v takovémto případě měly být sacharidy složené. Pokud se věnujete vytrvalostním sportům, je vhodné mít při sobě i „první pomoc“, např. v podobě iontových nápojů, které se postarají o přísun tekutin a zároveň minerálů, o které tělo během cvičení přichází.
I po tréninku vás může překvapit náhlý deficit sacharidů a s ním spojené vyčerpání. Právě v takových momentech přijdou vhod jednoduché sacharidy, které tělu expresně dodají potřebnou dávku ztracené energie. Perfektní volbou v takovém případě je glukóza, případně hydrolyzovaný škrob.