Produkt byl úspěšně přidán do nákupního košíku
Počet
Celkem s dopravou
0 ks zboží.
Celkem za produkty: (s DPH)
Celkem za doručení: (s DPH) Zdarma
DPH 0,00 Kč
Celkem s dopravou (s DPH)
Pokračovat v nákupu K pokladně
Nebojte se sacharidů – zaslouží si místo i na vašem talíři

Nebojte se sacharidů – zaslouží si místo i na vašem talíři

Když se řekne sacharidy, mnoho začínajících sportovců k nim má nekompromisně odmítavý postoj. Ten je nejenom zbytečný, ale může mít i fatální důsledky. Zbavte se proto předsudků a seznamte se se základním hnacím motorem vašeho těla.

Co jsou sacharidy?

Sacharidy, dříve známější pod názvy uhlohydráty nebo karbohydráty, jsou chemickými látkami, které dodávají energii nejen svalům, ale také mozku a kloubnímu aparátu. Jsou taktéž nevyhnutelnou součástí při tvorbě červených krvinek. Přijímáme je ze stravy a navzdory zlidovělému označení „cukry“ často nemají se sladkostmi nic společného.

Základní rozdělení sacharidů

Možná jste se už setkali s pojmy „jednoduché a složené cukry“. Není to náhoda. Sacharidy se dělí do dalších kategorií právě na základě množství cukerných, resp. sacharidových jednotek, ze kterých jsou složené.

 

1. Monosacharidy – skládají se jen z jedné cukerné jednotky a najdete zde např. ovocný cukr (fruktózu).

2. Disacharidy – vznikají spojením dvou cukerných jednotek a patří sem např. klasická sacharóza, tedy bílý cukr.

3. Oligosacharidy – mohou být složené až z 10 cukerných jednotek, např. laktóza.

4. Polysacharidy – složené sacharidy, které může tvořit stovka složených cukrových jednotek, např. škrob nebo vláknina.

 

Jednoduché vs. složené cukry 

Jednoduché sacharidy poznáte lehce – po chuti. Glukóza a fruktóza, které tvoří jejich základ, jsou charakteristické sladkostí a tělo po jejich přijetí získává okamžitý přísun energie. Ten je však spíše krátkodobý a v některých případech může způsobit i prudké výkyvy hladiny cukru v těle. Kromě sladkostí najdete jednoduché cukry i v ovoci a v různých energetických výživových doplňcích.

Složené cukry tělu dodávají energii postupně a jejich konzumace vás dokáže zasytit na delší dobu. Pokud nepotřebujete bezprostřední přísun energie, je příjem složených cukrů racionálnější volbou. Složené cukry hledejte v zelenině, obilninách a v luštěninách.

 

 

Sacharidy a trénink

Sacharidy, jako významný zdroj energie, představují důležitou součást nejen běžného jídelníčku. Jsou přímo nezbytností během všech typů tréninků. Podporují tvorbu glykogenu a stimulují také uvolňování inzulinu, s kterým tělo během cvičení neustále pracuje.

Sacharidy se snažte přijmout nejpozději 30 minut před tréninkem, přičemž první volbou by v takovémto případě měly být sacharidy složené. Pokud se věnujete vytrvalostním sportům, je vhodné mít při sobě i „první pomoc“, např. v podobě iontových nápojů, které se postarají o přísun tekutin a zároveň minerálů, o které tělo během cvičení přichází.

I po tréninku vás může překvapit náhlý deficit sacharidů a s ním spojené vyčerpání. Právě v takových momentech přijdou vhod jednoduché sacharidy, které tělu expresně dodají potřebnou dávku ztracené energie. Perfektní volbou v takovém případě je glukóza, případně hydrolyzovaný škrob.

 

Podobné články

22.03.2024

Ve stravě každého, kdo se věnuje sportu, jsou důležitou součástí bílkoviny. Ty jsou základní stavební složkou svalů a tkaniv, podporují růst svalů a jejich výkonnost. Pomáhají také při mnohých procesech v organismu. V následujícím článku vám prozradíme, které druhy masa vám je pomohou doplnit.

29.02.2024

Sacharidy dodávají energii svalům, mozku i kloubům a jsou nezbytné při vícerých procesech v lidském těle. Každý sportovec je také ocení jako důležitý zdroj energie. Měli by proto být součástí každodenní stravy. V kterých potravinách je najdete?

22.12.2023

Tradiční vánoční stolování je spojeno se spoustou chutného jídla, cukroví, sladkých i slaných dobrot. Když k tomu přidáme kalorie obsažené v alkoholických i nealkoholických nápojích, není divu, že číslo na váze rychle roste. Chcete se o letošních svátcích vyhnout přibírání na váze? Máme pro vás několik tipů, které vám v tom pomohou.

14.11.2023

Celulitida dokáže svým vzhledem potrápit nejednu ženu bez ohledu na hmotnost nebo věk, zřídka se s ní můžou setkat i muži. Jak se zbavit celulitidy a jaké jsou její příčiny, vám prozradíme v první části naší série na pokračování.

02.11.2023

Určitě jste už slyšeli o drobných semíncích s názvem chia. Mezi sportovci jsou velmi oblíbená, a to především kvůli jejich jedinečnému složení.

26.09.2023

Zvýšená hladina cholesterolu je problémem, který může vést k závažnějším zdravotním problémům. Abyste ji snížili, vhodné je začít s cvičením v kombinaci se zdravým stravováním. Několik typů, jak na to, jsme pro vás připravili i my.

11.09.2023

Cítíte se nafouknutý, číslo na váze neustále roste a pociťujete zdravotní obtíže? Za vším může být nesprávná životospráva a špatně nastavený režim stravování. Pokud chcete změnit svůj přístup k vašemu tělu, vyzkoušejte současný trend s názvem intermittent fasting.

10.08.2023

Věděli jste, že stejně důležitá, jako samotné cvičení, je i strava, kterou si během dne, a především po tréninku, dopřejete? Potréninkové jídlo není jen odměnou za zničení se ve fitku, ale stará se o celkovou regeneraci těla. Co byste tedy měli sníst a jaké živiny budete potřebovat doplnit?

09.06.2023

Lahodná chuť a dokonalá krémová konzistence jsou slova, která dokonale vystihují arašídové máslo. Tato oblíbená pochoutka v sobě navíc ukrývá mnoho výživných látek, díky kterým si získala oblibu u množství lidí, nevyjímaje sportovce a trenéry. Odkud se vzala a je opravdu zdraví prospěšná?

20.07.2022

Snídaně se označuje jako nejdůležitější jídlo dne. Zamysleli jste se někdy nad důvodem, proč tomu tak je? Nakolik se toto pravidlo přibližuje skutečnosti a jak by měla vypadat ideální snídaně?