Užijte si běh v chladných měsících bez omezení
Jste nadšený běžec, který se této aktivity nechce vzdát ani v zimě? Nebo rádi používáte mínusové teploty jako výmluvu, proč právě teď není vhodná doba začít? V následujícím článku se dozvíte, proč se v chladném počasí vyplatí nezavěsit běh na hřebík.
Výhody zimního běhu
V zimě je při běhu vaše tělo nuceno vydat vyšší podíl energie než v létě. To má své nesporné výhody. Vyšší výdej energie totiž znamená rychlejší a efektivnější hubnutí. Pravidelný pobyt na čerstvém vzduchu zároveň posílí váš imunitní systém, který dostává během zimních měsíců zabrat. Běhání napříč zimní krajinou vás pozvedne nejen na těle, ale i na duchu – vyventilujete nahromaděný stres a snáze odoláte pochmurným náladám, které s sebou přinášejí dlouhé chladné večery.
Co na sebe?
Přestože chladné ovzduší může nabádat k co nejteplejšímu oblečení, s jednotlivými vrstvami to rozhodně nepřehánějte. Při intenzivním pohybu se určitě zapotíte, což může mít za následek nepříjemné nachlazení. Jako základ poslouží kvalitní funkční termoprádlo, které účinně odvádí z těla vlhkost. Střední vrstvu by mělo tvořit funkční tričko nebo mikina. Důležitou součástí jsou zateplené běžecké legíny a bunda – ideálně nepromokavá.
Nezapomeňte ani na doplňky. Čepice nebo čelenka na ochranu uší a nákrčník, který zase poskytne ochranu citlivé oblasti krku. Při volbě běžeckých bot se zaměřte na kousky s hrubší podrážkou vybavené nezbytnými protiskluzovými vlastnostmi.
Před, během a po běhání
Tak jako při každé pohybové aktivitě, i běh vyžaduje poctivou přípravu v podobě rozcvičky – bez ohledu na podnebí. Pár jednoduchých výskoků a dřepů připraví vaše tělo na intenzivnější pohyb, který jej čeká. Během samotného běhu je důležité nezapomínat na pitný režim – v zimě můžete čistou vodu nahradit teplejším čajem, který dodá vašemu organizmu potřebnou hydrataci a příjemně zahřeje. Při návratu domů se ihned svlékněte z navlhlého běžeckého oblečení a po klasickém strečinku si dopřejte pořádnou dávku tepla v podobě sprchy, teplé koupele a čaje.
Ideální trasa pro váš běh
Při zimním běhu je důležité naplánovat si především délku trasy a to tak, abyste měli jistotu, že ji zvládnete zaběhnout bez delších přestávek tam i zpátky. Příjemné pauzy, které si můžete v létě bez problémů vychutnat, mohou totiž po sobě v zimě zanechat nepříjemné následky. Rozžhavený organismus je při náhlém zchlazení vystaven vysokému riziku nachlazení. Namísto výkonu se proto raději soustřeďte na konstantní výdrž a volte jemnější, zato nepřetržitý klus.
Co se týče terénu, preferovat byste měli, paradoxně, neupravené cesty. Na pohled bezpečné odhrnuté stezky jsou totiž mnohdy kluzčí a dopady na asfalt jsou tvrdší než ty do sněhové pokrývky.