Produkt byl úspěšně přidán do nákupního košíku
Počet
Celkem za produkt:
0 ks zboží.
Celkem za produkty: (s DPH)
Celkem za doručení: (s DPH) Zdarma
DPH 0,00 Kč
Celkem za produkt: (s DPH)
Pokračovat v nákupu K pokladně
Jak na budování kondice

Jak na budování kondice

Sedavé zaměstnání, mnoho povinností a málo času na pohyb – to vše se odráží na kondici. Pokud byste na ní chtěli trochu zapracovat a cítit se opět fit, připravili jsme pro vás několik tipů, jak na to.

 

Co je to kondice

Na své kondici můžete začít pracovat kdykoli, ať máte 20 nebo 50. Na začátku bude třeba vybrat si preferovanou aktivitu. Mnoho lidí se při slově kondice automaticky rozhodne pro běh nebo jízdu na kole – sporty při kterých lze trénovat vytrvalost. S kondicí však nesouvisí jen to, kolik dokážete zaběhnout. Závisí nejen na vytrvalostních, ale i silových schopnostech. Definice říká, že kondice je schopnost zvládnout aktivitu bez pocitu nadměrné únavy. Dobrá kondice vám pomůže zvládat každodenní povinnosti, má příznivý vliv na zdraví, a navíc zpomaluje stárnutí.

 

Jak zlepšit fyzickou kondici

Jak na tom jste?

Prvním krokem je zjištění, jak na tom jste. Pomůže vám to nepřehnat to s pohybovou aktivitou natolik, že budete mít několik dní svalovou horečku.

 

Vyberte si svůj sport

Při výběru pohybové aktivity se nejprve zamyslete nad tím, co vás baví. Rádi chodíváte do přírody? Pak pro vás bude dobrou volbou turistika (pěší nebo na kole). Jelikož turistika nezatěžuje všechny svalové partie rovnoměrně, můžete ji kombinovat s posilováním doma. Mnoho příznivců si získalo také cvičení ve fitness centru. Pokud máte rádi kolektivní sporty, spojte se s vašimi přáteli a začněte s fotbalem, volejbalem nebo jiným sportem. Zaujmout vás může tanec, plavání i tenis. Neumíte se rozhodnout? Klidně vyzkoušejte více možností a poté si vyberete.

 

Cvičte komplexně

Jak jsme již naznačili v předchozím odstavci, ne každý sport zatěžuje komplexně celé tělo. Chcete-li zlepšit kondičku, vhodné je využít komplexních cvičení, která zapojují co nejvíce svalových partií. Kromě vyššího výdeje energie dosáhnete také podpory tvorby svalové hmoty, což následně zlepší poměr tuky : svaly ve vašem těle.

 

Pěšky místo auta či výtahu

K budování vaší kondice nepřispívá jen cvičení, například 3x týdně. Myslete na to, abyste se hýbali každý den. Vynikajícím způsobem, jak zvýšit svou pravidelnou aktivitu, je chůze. Na kratší vzdálenosti přestaňte používat auto nebo MHD, raději se projděte svižným tempem. Vynechat můžete i používání výtahu. Vyjít do pátého patra vám zpočátku možná dá zabrat, později však všechny schody hravě zvládnete.

 

Ke kondici stravou

Budování kondice ovlivňuje také to, jak se stravujete. Dostatek živin dodá dostatek sil i vašim svalům. Pokud je to nutné, změňte vaše stravovací návyky. Na vašem talíři by se měly pravidelně objevovat ovoce a zelenina, celozrnné výrobky, maso, ryby, mléčné výrobky, luštěniny, vejce a jiné potraviny. Omezit byste měli polotovary, sladkosti, uzeniny či smažená jídla, která jsou plná kalorií, nachází se v nich však jen malé množství makro a mikro živin.

 

 

Kondice roste postupně

Častou chybou je chtít začít cvičit „na doraz“. Během prvních tréninků byste ze sebe neměli vydat maximum. To způsobí nadměrnou únavu a pokles vašeho odhodlání pravidelně cvičit. Začněte proto s rozumem. Pokud jste několik let necvičili, na začátek si naplánujte například kombinaci rychlé chůze a 15minutového posilování. Stejnou zátěž udržujte jeden až dva týdny, poté přidávejte. Podobně postupujte i při různých sportech, dokud se nedostanete k déle trvajícím tréninkům s vyšší náročností. Nezapomeňte na rozcvičku a strečink.

Podobné články

31.01.2025

Začít cvičit je jedna věc, ale udržet si motivaci a vydržet dlouhodobě může být náročné. Ať už jste začátečník nebo pravidelně cvičíte, občas se může dostavit pocit únavy, jednotvárnosti nebo ztráta chuti pokračovat. Proto vám přinášíme několik ověřených tipů, které vám pomohou udržet motivaci a dosáhnout vašich fitness cílů.

07.05.2024

Zvýší kondici a pomůže i spálit tuk – vysoce intenzivní intervalový trénink (HIIT) nastartuje váš metabolismus už za 30 minut. Spalování tuku přitom pokračuje i po tréninku a je vhodný pro muže i ženy. Co tento typ tréninku zahrnuje a jaké výhody vám přinese?

09.04.2024

Pěkně tvarované a vypracované nohy můžete získat i vy. Stačí, abyste do svého tréninku zařadili několik cviků, které pomáhají odbourávat tuk právě z těchto partií.

06.03.2024

Vhodný trénink v kombinaci se stravou vám pomůže získat štíhlejší postavu, nabrat svaly a zlepšit si kondici. Ať právě v posilovně začínáte nebo se už cvičení věnujete déle, bude pro vás důležitý i tréninkový plán. Jak ho sestavit, vám prozradíme v následujících řádcích.

19.02.2024

Uspěchané dny plné pracovních a rodinných povinností často nenechávají dost prostoru pro pravidelný trénink. Najít si během dne hodinku na cvičení může být proto velmi těžké. Pomůže vám, pokud si ho naplánujete na ráno. A ranní trénink má ještě více výhod.

24.01.2024

Posilování spodní části těla vám pomůžou zefektivnit kotníkové adaptéry. V čem spočívá jejich přínos a jak je správně používat?

08.11.2023

Pokud chcete dosáhnout formování těla a růst svalové hmoty, není důležité jen to, kolik věnujete svým tréninkům a nakolik jsou intenzivní. Neméně potřebná je regenerace svalů.

19.10.2023

Švihadlo si určitě pamatujete ze svých dětských let, když jste přes něj skákali spolu s kamarády na školním dvoře. Skákání přes švihadlo však není jen dětskou zábavou. Využívají ho i profesionální sportovci na posílení celého těla, zlepšování koordinace a stability. S jeho pomocí si můžete i vy dopřát intenzivní trénink, při kterém spálíte množství kalorií.

05.10.2023

Zahřátí svalstva spojené se strečinkem celého těla by mělo být součástí každého vašeho tréninku. Proč to tak je, jaké jsou jeho výhody a jak na to? Rádi vám tyto otázky zodpovíme v našem článku.

14.09.2023

Slyšeli jste už o posilovací gumě? Tato skvělá tréninková pomůcka stejně potrápí nováčka jako fitness borce. Je cenově dostupná a zpestří i běžné cvičení. Jak se posilovací guma používá, vám objasníme v následujících článku.