Jak na budování kondice
Sedavé zaměstnání, mnoho povinností a málo času na pohyb – to vše se odráží na kondici. Pokud byste na ní chtěli trochu zapracovat a cítit se opět fit, připravili jsme pro vás několik tipů, jak na to.
Co je to kondice
Na své kondici můžete začít pracovat kdykoli, ať máte 20 nebo 50. Na začátku bude třeba vybrat si preferovanou aktivitu. Mnoho lidí se při slově kondice automaticky rozhodne pro běh nebo jízdu na kole – sporty při kterých lze trénovat vytrvalost. S kondicí však nesouvisí jen to, kolik dokážete zaběhnout. Závisí nejen na vytrvalostních, ale i silových schopnostech. Definice říká, že kondice je schopnost zvládnout aktivitu bez pocitu nadměrné únavy. Dobrá kondice vám pomůže zvládat každodenní povinnosti, má příznivý vliv na zdraví, a navíc zpomaluje stárnutí.
Jak zlepšit fyzickou kondici
Jak na tom jste?
Prvním krokem je zjištění, jak na tom jste. Pomůže vám to nepřehnat to s pohybovou aktivitou natolik, že budete mít několik dní svalovou horečku.
Vyberte si svůj sport
Při výběru pohybové aktivity se nejprve zamyslete nad tím, co vás baví. Rádi chodíváte do přírody? Pak pro vás bude dobrou volbou turistika (pěší nebo na kole). Jelikož turistika nezatěžuje všechny svalové partie rovnoměrně, můžete ji kombinovat s posilováním doma. Mnoho příznivců si získalo také cvičení ve fitness centru. Pokud máte rádi kolektivní sporty, spojte se s vašimi přáteli a začněte s fotbalem, volejbalem nebo jiným sportem. Zaujmout vás může tanec, plavání i tenis. Neumíte se rozhodnout? Klidně vyzkoušejte více možností a poté si vyberete.
Cvičte komplexně
Jak jsme již naznačili v předchozím odstavci, ne každý sport zatěžuje komplexně celé tělo. Chcete-li zlepšit kondičku, vhodné je využít komplexních cvičení, která zapojují co nejvíce svalových partií. Kromě vyššího výdeje energie dosáhnete také podpory tvorby svalové hmoty, což následně zlepší poměr tuky : svaly ve vašem těle.
Pěšky místo auta či výtahu
K budování vaší kondice nepřispívá jen cvičení, například 3x týdně. Myslete na to, abyste se hýbali každý den. Vynikajícím způsobem, jak zvýšit svou pravidelnou aktivitu, je chůze. Na kratší vzdálenosti přestaňte používat auto nebo MHD, raději se projděte svižným tempem. Vynechat můžete i používání výtahu. Vyjít do pátého patra vám zpočátku možná dá zabrat, později však všechny schody hravě zvládnete.
Ke kondici stravou
Budování kondice ovlivňuje také to, jak se stravujete. Dostatek živin dodá dostatek sil i vašim svalům. Pokud je to nutné, změňte vaše stravovací návyky. Na vašem talíři by se měly pravidelně objevovat ovoce a zelenina, celozrnné výrobky, maso, ryby, mléčné výrobky, luštěniny, vejce a jiné potraviny. Omezit byste měli polotovary, sladkosti, uzeniny či smažená jídla, která jsou plná kalorií, nachází se v nich však jen malé množství makro a mikro živin.
Kondice roste postupně
Častou chybou je chtít začít cvičit „na doraz“. Během prvních tréninků byste ze sebe neměli vydat maximum. To způsobí nadměrnou únavu a pokles vašeho odhodlání pravidelně cvičit. Začněte proto s rozumem. Pokud jste několik let necvičili, na začátek si naplánujte například kombinaci rychlé chůze a 15minutového posilování. Stejnou zátěž udržujte jeden až dva týdny, poté přidávejte. Podobně postupujte i při různých sportech, dokud se nedostanete k déle trvajícím tréninkům s vyšší náročností. Nezapomeňte na rozcvičku a strečink.