Produkt byl úspěšně přidán do nákupního košíku
Počet
Celkem s dopravou
0 ks zboží.
Celkem za produkty: (s DPH)
Celkem za doručení: (s DPH) Zdarma
DPH 0,00 Kč
Celkem s dopravou (s DPH)
Pokračovat v nákupu K pokladně
Proč jsou proteiny prospěšné?

Proč jsou proteiny prospěšné?

Co je protein?

Bílkoviny nebo také proteiny patří mezi makroživiny, které získáváme z běžné stravy. Protein je jako základní živina potřebný nejen při růstu svalů, ale také při budování tkání a buněk. Ani tvorba protilátek a hormonů nebude bez bílkovin optimální. Proteiny je proto třeba přijímat pravidelně a v dostatečném množství. Bílkoviny se nacházejí v běžných potravinách, jako jsou maso, vajíčka, mléčné výrobky či luštěniny. Při zvýšené potřebě je vhodné je doplňovat přes doplňky stravy.

 

Protein doplněk při cvičení

 

Proteiny pro růst svalů i hubnutí

Chcete-li, aby vaše svalová hmota rostla, bez bílkovin to nepůjde. Nemluvíme o jen kulturistech či profesionálních sportovcích, ale o všech, kteří pravidelně cvičí. Bílkoviny jsou nezbytné pro růst svalů, ale také pro jejich udržení. Nabírání svalů samozřejmě vyžaduje optimální kombinaci cvičení a stravy s dostatečným obsahem proteinů. Více svalů znamená, že potřebujete více energie a bílkovin. Pokud je tělo nedostane, můžete začít tloustnout nebo ztrácet svalovou hmotu.

 

Bílkoviny jsou nezbytné i při hubnutí. Důvodů je několik, za všechny zmíníme ten, že proteiny produkují hormony. Prostřednictvím hormonů dostává mozek informace o pocitu hladu. Hladinu hormonů, jako jsou peptid YY, GLP 1 či hormon hladu ovlivňuje také stravování a množství přijatých bílkovin. Jednoduše řečeno, dostatek proteinů snižuje pocit hladu. Zároveň na rozdíl od různých diet zaměřených na snižování příjmu kalorií vám s dostatkem bílkovin nehrozí úbytek svalové hmoty.

 

Lepší regenerace svalů

Každý sportovec a aktivní člověk ví, že regenerace je mimořádně důležitá z pohledu dosahování stanovených cílů, ale také zachování zdraví a prevence zranění při cvičení. Zvýšený příjem proteinů napomáhá regeneraci svalů po tréninku. Navíc svaly vám nerostou během cvičení, ale při regeneraci, kdy se vzniklé mikrotrhliny ve tkáních hojí a svaly sílí.

 

Proteiny pro růst a budování svalů

 

Aby se svaly dobře regenerovaly a rostly, stačí vám přijmout asi 2 g bílkovin na 1 kg vaší hmotnosti. Vyšší příjem proteinů proces regenerace ani růstu svalů neurychlí. Uvedené množství však berte jako orientační hodnotu, která závisí na různých faktorech jako jsou věk, zdravotní stav, úroveň fyzické aktivity či stanovený cíl. Pro optimální regeneraci jsou zapotřebí i sacharidy, tuky ale i třeba spánek.

 

Bílkoviny pro silnější imunitu a kosti

Proteiny jsou prospěšné také pro podporu imunity. Chcete-li posílit svůj imunitní systém a zvýšit obranyschopnost organismu, nepodceňujte proto jejich příjem. Doporučená denní dávka je v tomto případě 0,8 - 1,0 g na 1 kg tělesné hmotnosti, avšak potřeba se mění v závislosti na různých faktorech, které jsme zmiňovali již v předchozím odstavci. Kromě imunitního systému podporují proteiny také zdraví kostí, resp. napomáhají snižovat riziko osteoporózy a zlomenin.

Podobné články

21.02.2024

Trh s proteiny nabízí bohatý výběr, z kterého si může vybrat každý sportovec. Jak však poznat, jestli je protein opravdu kvalitní?

09.01.2024

Mezi aminokyseliny, které si lidský organismus dokáže vytvořit, ale ne v dostatečném množství, patří i L-arginin. Tato látka je důležitá pro lepší prokrvení svalstva, má však i jiné příznivé účinky. Jaké? To vám prozradíme v následujícím článku.

21.12.2023

Pokud to s cvičením myslíte vážně, pozor si musíte dát i na příjem dostatečného množství potřebných živin, jako jsou například proteiny nebo vitamíny. Bez toho vysněných výsledků nikdy nedosáhnete. Jaké základní doplňky výživy jsou vhodné na doplnění vaší stravy?

24.11.2023

Jak rychle a účinně zhubnout a zbavit se nadbytečných tuků? To je otázka, kterou si klade mnoho lidí. Bohužel, jedna univerzální odpověď neexistuje. Za úspěšným hubnutím stojí více faktorů, mezi kterými mají své významné místo spalovače tuků. Co dělat, abyste měli vyšší šanci dosáhnout vytoužené postavy?

20.09.2023

Podzimní dny podrobují zkoušce naši vytrvalost a energii. Proti únavě někdy stačí zapojit více fyzické aktivity nebo naopak dopřát si dostatek relaxu. Občas však ani masáže, ani jogging nepřinesou výsledky. V takovém případě vašemu tělu, pravděpodobně, chybí důležité vitamíny. Chcete vědět, které konkrétně? Čtěte dále.

20.07.2023

Věnujete se aktivně cvičení a nevíte, jaké si vybrat výživové doplňky? Poradíme vám v jejich krátkém přehledu. Nezapomněli jsme ani na speciální potřeby mužského a ženského organismu.

26.06.2023

Vitamín B12 se podílí na mnohých procesech v lidském organismu. Na co všechno ho potřebujeme a jaký vliv má na vaši postavu, vám prozradíme v následujícím článku.

07.06.2023

Ginkgo biloba pochází ze stejnojmenného stromu rodu jinanovitých. Je často vysazován v parcích a zahradách jako okrasný strom, extrakt ze semen a listů má také bohaté účinky na lidský organismus, především na jeho oběhový a dýchací systém a mozek.

17.04.2023

Testosteron je hormon, který sehrává důležitou úlohu v mužském těle. Zodpovídá za jeho správný vývoj a drží dohled nad celou řadou jeho fyzických funkcí. Co se však stane, když z nějakého důvodu začne jeho hladina klesat a co s tím můžeme dělat?

03.01.2022

V našem těle se vytváří působením UV záření a můžeme si jej doplnit i ve stravě. Jen zdravá výživa jej však v dostatečném množství nedoplní.