Produkt byl úspěšně přidán do nákupního košíku
Počet
Celkem s dopravou
0 ks zboží.
Celkem za produkty: (s DPH)
Celkem za doručení: (s DPH) Zdarma
DPH 0,00 Kč
Celkem s dopravou (s DPH)
Pokračovat v nákupu K pokladně
Které základní výživové doplňky byste měli znát, pokud cvičíte?

Které základní výživové doplňky byste měli znát, pokud cvičíte?

Pokud to s cvičením myslíte vážně, pozor si musíte dát i na příjem dostatečného množství potřebných živin, jako jsou například proteiny nebo vitamíny. Bez toho vysněných výsledků nikdy nedosáhnete. Jaké základní doplňky výživy jsou vhodné na doplnění vaší stravy?

 

Proč užívat doplňky výživy?

Dosáhnutí vašich tréninkových cílů nezávisí jen na samotných trénincích. Stejně důležitá je vyvážená strava a správná regenerace. A právě zde má mnoho lidí problém. Důvodů může být více – náročná práce, vytíženost či neschopnost přijmout potřebné množství základních živin. Řešením může být zařazení vhodných výživových doplňků. Díky nim dodáte tělu v čisté formě to, co právě potřebuje. V opačném případě se může dostavit nadměrná únava, problémy se spánkem, oslabení imunity či různé zdravotní problémy.

 

 

Proteiny

Nejčastěji skloňovaným výživovým doplňkem je protein a není to jen tak náhodou. Proteiny jsou nezbytné pro růst svalů. Pokud cvičíte, potřebujete denně přijmout víc bílkovin, než váš organismus přirozeně spotřebuje. Jinak vaše cvičení nebude velmi efektivní a přírůstek svalové hmoty bude minimální. Doporučený denní příjem bílkovin, který podporuje růst svalů, je 1,4 a 2 g na 1 kg tělesné hmotnosti. Zabezpečit potřebné množství v stravě však může být náročné. To, co vám v ní chybí, můžete doplnit kvalitním proteinem.

Proteinové doplňky výživy mají kromě růstu a udržování svalové hmoty i jiné pozitivní účinky. Jejich konzumace podporuje a urychluje regeneraci po zátěži a pomáhají také při hubnutí. Proteiny dokonce můžou mít příznivý vliv na krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi.

Jaký protein však zvolit? Nejoblíbenějším druhem je syrovátkový protein. Je lehce stravitelný a obsahuje všechny důležité aminokyseliny. Díky němu lehce a rychle doplníte potřebné bílkoviny nejen na růst, ale i na udržení svalové hmoty.

 

Aminokyseliny – BCAA

Aminokyseliny najdete ve většině zdrojů bílkovin, hlavně v těch živočišného původu. Nacházejí se například v mase, vejcích, rybách či mléčných produktech a jsou velmi důležité pro růst svalů. Zkratka BCAA představuje trojici esenciálních aminokyselin – valin, leucin a izoleucin. Esenciální znamená, že tělo je na své fungování potřebuje, ale nedokáže si je vytvořit. Je tedy odkázané na jejich přijímání ve stravě.

BCAA aminokyseliny mají v těle důležitou úlohu – tvoří 14-18 % z celkového množství svalové hmoty. Kromě toho můžou být využité i jako zdroj energie během náročných tréninků, a tak chrání svaly před jejich spálením. Vliv mají také na hladinu serotoninu, díky čemuž mohou snížit pocit únavy a podporují syntézu bílkovin, čímž přispívají k růstu svalů.

 

Kolagen – kloubní výživa

Během cvičení je celé tělo vystaveno nadměrné námaze. Správná regenerace je proto velmi důležitá. Podpořit ji můžete různými způsoby, jedním z nich je i doplnění kolagenu. Ten si tělo dokáže vyprodukovat i samo, ale s přibývajícím věkem je jeho tvorba čím dál nižší. Proto je potřeba ho doplnit.

Kolagen vyživí kosti a klouby, což je po namáhavém cvičení velmi důležité. Kromě toho podporuje regeneraci tkaniv a zpomaluje stárnutí. Pozitivní účinek má také na zdraví pokožky a vlasů.

 

Vitamíny

Vitamíny jsou látky, které si tělo nedokáže vytvořit, ale naproti tomu je nevyhnutelně potřebujeme pro své správné fungování. Proto je důležité, abyste zabezpečili jejich dostatečný přísun, proto nejen sportovci často využívají výživové doplňky s obsahem vitamínů.

Pro sportovce je důležitých více vitamínů. Vzpomeňme aspoň vitamín C, který je nezbytný při regeneraci a pomáhá při syntéze kolagenu. Je také významným antioxidantem, chrání tělo před oxidačním stresem a přispívá k ochraně těla před virusovými onemocněními. Při vstřebávání vápníku je důležitý vitamín D, čímž podporuje zdraví kostí. Stejně tak přispívá k správnému fungování imunity a je důležitý pro mozek.

Podobné články

21.02.2024

Trh s proteiny nabízí bohatý výběr, z kterého si může vybrat každý sportovec. Jak však poznat, jestli je protein opravdu kvalitní?

09.01.2024

Mezi aminokyseliny, které si lidský organismus dokáže vytvořit, ale ne v dostatečném množství, patří i L-arginin. Tato látka je důležitá pro lepší prokrvení svalstva, má však i jiné příznivé účinky. Jaké? To vám prozradíme v následujícím článku.

24.11.2023

Jak rychle a účinně zhubnout a zbavit se nadbytečných tuků? To je otázka, kterou si klade mnoho lidí. Bohužel, jedna univerzální odpověď neexistuje. Za úspěšným hubnutím stojí více faktorů, mezi kterými mají své významné místo spalovače tuků. Co dělat, abyste měli vyšší šanci dosáhnout vytoužené postavy?

20.09.2023

Podzimní dny podrobují zkoušce naši vytrvalost a energii. Proti únavě někdy stačí zapojit více fyzické aktivity nebo naopak dopřát si dostatek relaxu. Občas však ani masáže, ani jogging nepřinesou výsledky. V takovém případě vašemu tělu, pravděpodobně, chybí důležité vitamíny. Chcete vědět, které konkrétně? Čtěte dále.

20.07.2023

Věnujete se aktivně cvičení a nevíte, jaké si vybrat výživové doplňky? Poradíme vám v jejich krátkém přehledu. Nezapomněli jsme ani na speciální potřeby mužského a ženského organismu.

26.06.2023

Vitamín B12 se podílí na mnohých procesech v lidském organismu. Na co všechno ho potřebujeme a jaký vliv má na vaši postavu, vám prozradíme v následujícím článku.

07.06.2023

Ginkgo biloba pochází ze stejnojmenného stromu rodu jinanovitých. Je často vysazován v parcích a zahradách jako okrasný strom, extrakt ze semen a listů má také bohaté účinky na lidský organismus, především na jeho oběhový a dýchací systém a mozek.

17.04.2023

Testosteron je hormon, který sehrává důležitou úlohu v mužském těle. Zodpovídá za jeho správný vývoj a drží dohled nad celou řadou jeho fyzických funkcí. Co se však stane, když z nějakého důvodu začne jeho hladina klesat a co s tím můžeme dělat?

15.03.2022

Proteiny jsou spojovány zejména s nabíráním svalové hmoty, ale kromě sportovců jsou důležité i pro nesportující lidi. Bílkoviny by měly být součástí pestré stravy, neboť jejich funkce v každém lidském organismu je velmi důležitá.

03.01.2022

V našem těle se vytváří působením UV záření a můžeme si jej doplnit i ve stravě. Jen zdravá výživa jej však v dostatečném množství nedoplní.