Máte sedavé zaměstnání? Tato se vyhnete bolestím zad a svalů
O tom, že kancelářská práce sebou přináší celou řadu zdravotních problémů jste už určitě slyšeli. Možná to dokonce denně zažíváte na vlastní kůži. Poradíme vám, jak těmto nepříjemnostem předcházet a jak s nimi zatočit v případě, že se objeví.
Sedavé zaměstnání = zdravotní problém
Zdravotní těžkosti pocházející z dlouhého sezení jsou novodobým fenoménem. Stále více lidí ve svém zaměstnání tráví 8 a více hodin na kancelářské židli, z které se zvedne jen sporadicky a na krátkou dobu. Společně s nesprávným držením těla si díky tomu hodinu za hodinou vyděláváme na nechtěnou odměnu.
Ztuhnutý krk a ramena.
Zkrácené svalstvo.
Bolest v krční páteři vystřelující do dalších částí těla.
Deformace páteře vedoucí k nezvratným chronickým poškozením.
Zhoršení kardiovaskulárního systému.
Zpomalení trávení a metabolismu.
To je jenom část nechtěných dopadů, které má sedavá práce na naše zdraví, a které s sebou můžou v řetězové reakci přinést další sekundární těžkosti. Chcete se jim vyhnout? Vyzkoušejte některé z našich tipů.
1. Správné držení těla
Shrbená záda, předsunutá hlava a skloněný krk – to je nejčastější pohled, jaký se vám naskytne na sedící lidi. Mnoho z nás se ve svých oblíbených, avšak nepřirozených polohách zasekává i na několik desítek minut. Výsledek? Nepřiměřené zatížení páteře a svalstva končící v lepším případě „seknutím“.
Jak má tedy správné držení těla při sezení vypadat? Mírně rozkročené nohy s chodidly pevně na zemi, vzpřímená záda s aktivně stáhnutým břišním svalstvem, ramena jemně dozadu, hlava hledící přímo před sebe tak, aby vaše krční páteř byla ve vzpřímené poloze. Užitečným pomocníkem vám může být ergonomicky zařízené pracoviště a vyzkoušet můžete také fit míč nebo speciální podsedáky, které vám nedovolí polevit z vyrovnaného sedu.
2. Pravidelné mini strečinky
V pravidelných intervalech nechejte práci prací a věnujte se na pár minut svému svalstvu. A to dřív, než se vám připomene samo. Stačí pár minut cíleného protahování zad, ramen, končetin a krku – klidně i v sedě. Pomoct vám může guma na cvičení, díky které bude strečink intenzivnější. Jak to bude jenom trošku možné, neváhejte se zvednout a dopřát si protažení v stoji, případně se projděte aspoň po kanceláři. Nezapomeňte, že dlouhodobé nehybné sezení není pro člověka přirozené a vaše tělo vám za takovouto krátkou rozcvičku poděkuje.
3. Aktivně trávený volný čas
Cvičení doma, ve fitku nebo pohyb v přírodě – to všechno je v rámci vašich volnočasových aktivit nejen vítané, ale i potřebné. Největší chybou, kterou můžete udělat, je pokračovat v sedavém způsobu života i mimo práci. Vyzkoušejte růžné druhy sportů, od méně intenzivních, jako je například plavání, až po kardio cvičení, které vás doslova napumpují energií. Výbornou volbou je i obyčejná chůze, například v podobě oblíbeného nordic walkingu. Nepodceňujte dlouhodobé bolestivé stavy a obraťte se s nimi na zkušené fyzioterapeuty. Ani při samotném výběru sportovní aktivity nezapomeňte brát do úvahy váš celkový zdravotní stav a kondici. Správně zvolená pohybová aktivita vám uleví od těžkostí a ochrání vás zároveň před jejich návratem.