Ako zrýchliť metabolizmus
Za to může můj metabolismus! Určitě jste už i vy slyšeli tuto stížnost, případně se na pomalý metabolismus zvyknete odvolávat sami. Ano, je sice přímo odpovědný za nechtěné ukládání tuků v těle, ale nenechejte se tím odradit – nakopnout ho k rychlejší práci není nemožné!
Jak metabolismus pracuje
Metabolismus je složitý tělesný systém, který v sobě obsahuje množství proměnných. Zjednodušeně řečeno, pod pojmem metabolismus si můžeme představit proměnu přijatých živin v těle na energii. Rychlost metabolismu neovlivňuje jen přibírání na váze, ale i budování svalové hmoty nebo celkovou vitalitu. Metabolická funkce těla je velmi vynalézavá a neoklamete ji zaručenými dietami. Dokáže se totiž pružně přizpůsobit vašim denním návykům a pokud to uzná za vhodné, svoji činnost zpomalí tak, aby si tělo mohlo nerušeně ukládat zásoby tuků na horší časy.
Proč váš metabolismus zaostává?
Jak jsme naznačili, nepravidelnou, případně nedostatečnou stravou, se svému metabolismu nezavděčíte. Co dalšího ještě může být příčinou jeho zpomalování? Látková výměna ve všeobecnosti pracuje na vyšší obrátky v mladším věku a s přibývajícím věkem polevuje. Nemusí to však být pravidlem. Metabolismus miluje režim, do kterého patří pravidelný a dostatečný spánek, pohyb a samozřejmě pravidelná a vyvážená strava. Poctivě dodržujete všechny doporučení a stejně máte pocit, že něco nefunguje, jak by mělo? Viníkem může být i nedostatečná činnost štítné žlázy, hormonální nerovnováha a jiné zdravotní problémy, které je potřeba konzultovat s odborníky.
Tipy na zrychlení metabolismu
Pokud jste po zdravotní stránce v pořádku a potřebujete svůj metabolismus dostat do kondičky, vyzkoušejte několik následujících tipů.
Cvičení a pohyb
Fyzická aktivita nejenže přímo působí na tělesnou váhu a váš celkový zdravotní stav, ale dokáže také efektivně zrychlit metabolismus. Pro dosáhnutí tohoto účinku je důležitá správná intenzita cvičení – ideálně nižší a s trváním přibližně 1 hodinu. Sledujte svůj tep a udržujte ho na hranici cca 60 % maximální tepové frekvence.
Pravidelná strava
Strava vám při nastartování metabolismu může výrazným způsobem pomoct. Zapomeňte však na drastické diety a stejně tak na nárazové hltání obrovských porcí jídla. Rozvrhněte si jednotlivé chody průběžně během celého dne, nejlépe každé 3 hodiny. Nezapomeňte se přidržovat stanoveného kalorického maxima, které si vypočítáte na základě vašeho denního energetického příjmu a výdaje.
Pitný režim
Pro celkové zdraví je důležitý pitný režim. Pamatujte však na to, že všeho moc škodí a nepřiměřeně velkým množstvím vody můžete zatížit své ledviny. Ideální denní příjem tekutin se proto nedá zevšeobecňovat. Pracujte se svou váhou a držte se pravidla, které říká, že na každý 1 kg váhy by mělo připadnout asi 30-45 ml vody. Snažte se pít čistou neperlivou vodu, případně neslazené bylinkové čaje.
Budování svalové hmoty
Svalová hmota je náročná na energii, a právě tuto skutečnost můžete využít ve svůj prospěch. 1 kg svalové hmoty dokáže „strávit“ až 100 kcal za den. Budování svalů tak kromě výhod plynoucích ze samotného cvičení přináší i další důležitý efekt. Zrychluje metabolismus a brání ukládání přebytečných tuků v těle.
Pomocníci přímo z kuchyně
Pomoct metabolismu k správnému fungování můžete i doplněním svého jídelníčku o vhodné druhy potravin. Rychlý metabolismus miluje pikantní jídla. Kapsicin, který je v nich obsažený, zvyšuje tělesnou teplotu a ta přispívá k spalování samotných tuků. Vyzkoušet můžete i různé druhý koření, především pak exotické koření, jako je skořice, kurkuma nebo zázvor. Jsou skvělými dochucovadly, které zároveň přispívají k rychlejší látkové výměně ve vašem těle.