Trápí vás běžecké koleno?
Pocítili jste bolest při běhání nebo při sestupu z kopce? Pravděpodobně trpíte běžeckým kolenem. Bolest vystřelující v oblasti kolene není jen problémem u starších, ale čím dál více i u mladých, vitálních lidí. Proč vzniká a jak se dá léčit?
Co způsobuje běžecké koleno?
V první řadě je potřeba si uvědomit, že běžecké koleno není problém, kterým trpí jen běžci. Taktéž se nejedná o zranění. Běžecké koleno je široký pojem používaný na popsání bolesti, kterou cítíte, pokud máte konkrétně problémy s kolenem. Lékař ho může nazývat syndromem bolesti patelofemorálního kloubu. Příčinami můžou být:
Přetížení – opakované ohýbání kolene nebo vykonávání náročných cvičení, jako je dřepování, může podráždit tkaniva v okolí čéšky.
Přímý úder do kolena – ten může být způsoben pádem nebo nárazem.
Nesprávná pozice kostí – pokud jsou jakékoliv kosti, od vašich beder až po vaše kotníky, mimo jejich správnou pozici, včetně čéšky, mohou vytvářet příliš velký tlak na některá místa, což může způsobovat bolest.
Ploché nohy – tyto změny často mění způsob, jakým chodíte, což může způsobit bolest kolene.
Slabé nebo nevyvážené stehenní svaly – čtyřhlavé svaly udržují čéšku na místě, když ohýbáte nebo natahujete kloub. Pokud jsou slabé nebo napjaté, nemusí ho držet na jeho místě, což opět způsobuje bolest.
Projevy běžeckého kolena
Nejběžnějším jevem je tupá bolest. Můžete ji cítit především před čéškou, v jeho zadní části nebo v okolí. Bolest můžete cítit při rychlejší chůzi, dřepování, běhu, při túře z kopce nebo dokonce při chůzi po schodech. Oblast kolem kolene může opuchnout, můžete v něm slyšet trhnutí nebo mít pocit „mletí“.
Způsob léčby
Většině lidí se běžecké koleno zlepší samo o sobě časem a léčbou, která řeší problém, který způsobuje bolest. Na její zmírnění a zrychlení hojení příznivě působí především oddych. Pokud je to možné, vyhněte se činnostem, které způsobují zhoršení bolesti, jako je běh, dřepování s vysokou vahou nebo dlouhodobé sezení či stání.
Na koleno je vhodné dávat led, abyste zmírnili bolest a otok. Dělejte to 20-30 minut každé 3-4 hodiny po dobu 2-3 dní nebo dokud bolest nezmizí. Koleno ovazujte elastickým obvazem, abyste mu poskytli dostatečnou podporu. Při sezení nebo ležení si položte nohu na polštář. Pokud je to potřeba, užívejte léky, které pomáhají s bolestí a otokem. Vhodné je také pravidelné procvičování, cviky na protahování a posilování. Váš lékař vám může doporučit fyzioterapeuta, který vám ukáže, co dělat.
Pokud vyzkoušíte tyto techniky a vaše koleno stále bojí, možná bude potřeba navštívit specialistu, jako je ortopedický chirurg. Je to zřídkavé, ale v závažných případech běžeckého kolene může být potřebná operace. Ortopedický chirurg může odstranit nebo nahradit poškozenou chrupavku nebo opravit polohu vaší čéšky.
Běžeckému kolenu se dá předcházet
Pokud chcete vzniku tohoto problému předejít, je to možné. Zachovejte si silné a pružné svaly stehna pomocí pravidelného cvičení. Pomáhá také používání vložek do bot, pokud máte problémy, které mohou vést k syndromu běžeckého kolene.
Ujistěte se, že vaše boty mají dostatečnou podporu a jsou vyrobené z kvalitních materiálů, při běhu nevolte tvrdé povrchy. Pokud ztratí svůj tvar nebo se opotřebují, dopřejte si nový pár. Pamatujte na to, že dobře zvolená obuv je 80 procent úspěchu.
Důležité je také zůstávat v dobré kondici a udržovat si zdravou váhu. Nezapomeňte ani na rozcvičku před tréninkem. Pokud se rozhodnete pro intenzivní cviky, přidávejte je postupně, abyste si koleno zbytečně nezatěžovali. Týká se to cviků, jako jsou dřepy nebo výpady.
Pokud se objeví první příznaky, navštivte lékaře. Když vám to doporučí váš lékař nebo fyzioterapeut, zkuste při cvičení použít ortopedickou bandáž na kolena.