Jak cvičit na maximum a ochránit přitom své klouby
Cvičení s sebou přináší řadu výhod, které mají pozitivní dopad na vaše zdraví. Ale zatímco srdce, mozek nebo cévy se fyzické aktivitě rády přizpůsobí, co se týče kloubů, ty jsou nucené pokaždé podstupovat zvýšenou zátěž. Jak jich ochráníte před tím, aby se nepřiměřeně opotřebovávaly?
Fyzická aktivita je nezbytná
To, že cvičení klouby zatěžuje, ještě neznamená, že se ho máte úplně vzdát. Právě naopak – pravidelným cvičením zmírníte jejich ztuhlost i bolest, zároveň posilníte svalstvo a šlachy, které je obklopují.
Důležité je jenom zvolit správný typ cvičení, který bude zohledňovat vaše individuální schopnosti a potřeby. Nepodceňujte ani správné provedení každého cviku. Především v začátcích je vhodné obrátit se na profesionála, který vás bude umět nasměrovat.
Speciální pravidla platí pro lidi, kteří trpí onemocněním kloubního aparátu, resp. mají k němu predispozice. I v takových případech je určitá míra pohybu nezbytná. Aby však takové cvičení přineslo požadovaný efekt a nezhoršilo zdravotní stav, mělo by probíhat pod dozorem odborníků.
Strečink jako povinná jízda
Pokud existuje cvičení, které klouby milují, je to strečink. Strečinkové cviky jsou přesným opakem prudkých, trhaných pohybů, které klouby poškozují nejvíce. Charakteristický je při nich pomalý, promyšlený pohyb, který důkladně natáhne a zahřeje ztuhlé svalstvo a šlachy. Tím dosáhnete zlepšení flexibility a mobility, zmírníte bolest a podpoříte správnou funkčnost kloubního ústrojí.
Strečink je vhodné zařadit vždy před a po samotném cvičení. Pokud však v průběhu dne pociťujete těžkosti, dopomoct k úlevě vám může pár jednoduchých cviků, které je možné cvičit takřka kdekoliv. Jde např. o krouživé pohyby v místě, kde problém pociťujete.
Vhodná strava a výživové doplňky
Zdraví začíná na talíři a platí to i pro klouby. Pokud je chcete posílit, dbejte na to, aby byla vaše strava bohatá na vitamíny a minerály. Neměli by v ní chybět tzv. protizánětlivé potraviny. Právě zánětlivé procesy v těle jsou totiž doprovodným jevem problémů s klouby.
Na výběr máte ze široké nabídky zeleniny a ovoce, různých oříšků a semínek, vhodné jsou také mořské plody bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Nebojte se kořenit – účinnými protizánětlivými bojovníky jsou hlavně kurkuma, skořice, zázvor, ale i obyčejný pepř.
Z vitamínových doplňků by vaší pozornosti neměl uniknout vápník ve spojení s vitamínem D, který ulehčuje vstřebávání a také kolagenové produkty. Množství kolagenu, nezbytného pro kondici kloubů, totiž s přibývajícím věkem přirozeně klesá. Jeho občasné doplnění je vhodné zvážit přibližně od 30. roku života, což platí především pro aktivně žijící osoby.
Co kloubům neprospívá
Zlepšit kondici kloubů a zpomalit jejich stárnutí, můžete i tím, že se vyvarujete určitých činností a upravíte svůj životní styl. Jak již bylo zmíněno, kloubům svědčí pohyb, což znamená, že byste se měli snažit vyhýbat dlouhému stání, případně sezení. Především dlouhé statické polohy s nepřirozeně ohnutými končetinami mohou způsobovat problémy. Z toho vyplývá další zásada – zvyknout si na správné držení těla.
Ženy by se měly snažit minimalizovat nošení vysokých podpatků, není však nutné utíkat ani k druhému extrému, čímže je časté nošení úplně ploché obuvi, typicky např. oblíbených balerínek. Nezapomeňte také na to, že vaše klouby musí snášet každý kilogram tělesné hmotnosti. V případě nadváhy jsou tak enormně zatěžované a tím pádem předčasně, a často nezvratně, deformované.