Z čeho se vyrábí sportovní oblečení?
Hledáte si nové kousky, které byste nosili na tréninky a neumíte se zorientovat v množství využívaných materiálů? Aby se vám lépe vybíralo, v následujících odstavcích jsme pro vás připravili přehled těch nejčastěji používaných textilií a jejich základních vlastností.
Proč je materiál tak důležitý?
Mnohým lidem záleží více na designu než na tom, z čeho je jimi vyhlídnutý kousek vyroben. Samozřejmě, že oblečení, v kterém cvičíte, by se vám mělo i líbit. Ale ještě důležitější je to, z čeho je vyrobené. Hlavně, jak si hledáte tričko nebo tepláky na cvičení.
Sportovní oblečení by v první řadě mělo být pohodlné a příjemné na dotyk. Stejně tak by vás nemělo omezovat v pohybu. Hryzavý, neprůdušný a pomalu schnoucí textil tréninky značně znepříjemní. Proto se při koupi nových kousků soustřeďte na materiál, z kterého se skládají. To vám mnoho napoví o jejich vlastnostech, které ovlivní to, jak rádi je budete nosit.
Bavlna
Snad nejznámější materiál, z kterého se vyrábí i sportovní oblečení, je bavlna. Zároveň je jedním z nejstarších – lidstvo ji zná a používá už od časů před naším letopočtem. Největší boom v textilním průmyslu však nastal během průmyslové revoluce v 18. století.
Bavlna je velmi pohodlná a příjemná na dotyk. V porovnání s jinými přírodními materiály je cenově dostupnější. Je poměrně odolná vůči slunečnímu záření a vydrží množství praní, dokonce i při vyšších teplotách. Vybrat si z ní můžete trička, tepláky, mikiny, kraťasy nebo tílka.
Nevýhodou bavlny může být ekologická náročnost jejího pěstování, během kterého se spotřebuje množství vody a pesticidů. Problémem je i sběr a čištění od slupek a semen. Ze 100 kg sesbírané bavlny se získá jen okolo 40 kg materiálu na další zpracování. Mezi silné stránky bavlny také rozhodně nepatří nepromokavost a odolnost vůči venkovním vlivům, proto se z ní nevyrábí například bundy.
Polyester
Polyester si svou cestu na trh s oblečením začal razit až v polovině 20. století. Jde v podstatě o typ plastu vyráběný jako kombinace uhlíku, vodíku, kyslíku a ropy. Tento levný materiál si velmi rychle získal velkou oblibu. Vyrobit se z něj dá takřka cokoliv. Vybrat si můžete funkční kousky, například tílka, trička nebo kraťasy. Stejně tak se z něj vyrábí oblíbené softshellové bundy.
Sportovní oblečení z polyesteru se vyznačuje lehkostí, výborným odváděním potu od pokožky a odolností. Můžete ho bez obav prát v pračce a stále bude vypadat jako nové. Velkou předností polyesteru je jeho nekrčivost. Když ho hodíte do sportovní tašky, bude po příchodu do fitka vypadat jako vyžehlené.
Nevýhodou tohoto materiálu může být nižší průdušnost proti bavlně a vyšší hřejivost. Jelikož jde o umělé vlákno, působí jako přirozený izolant. Tento nedostatek však kompenzuje rychlé schnutí, v chladnějších dnech vás lépe zahřeje. Umělý materiál podporuje růst a množení bakterií, které způsobují zápach. Oblečení na cvičení z polyesteru je proto potřeba častěji prát.
Elastan/spandex
Elastan a spandex jsou dva rozdílné názvy pro tu stejnou látku. Jde o uměle vytvořená vlákna, která se na trh poprvé dostala v druhé polovině 20. století a jejich charakteristickou vlastností je pružnost. Jednotlivá vlákna jsou schopná natáhnout se do několikanásobné délky a potom se opětovně stáhnout zpět.
Na sportovní oblečení, které bylo vyrobené čistě z elastanu, narazíte jen těžko. Tento materiál se využívá spíše jako příměs a dodává jednotlivým kouskům pružnost. Trička, mikiny či legíny se tak lépe přizpůsobí postavě a poskytují větší pocit volnosti.
Nylon
Další umělou tkaninou, která se používá při výrobě sportovního oblečení, je nylon. Stejně jako polyester a elastan byl objeven v průběhu 20. století. Jeho vlastnosti ve velké míře závisí od způsobu zpracování, vyrábí se z něj jemné i hrubé tkaniny.
Předností nylonu je rozhodně rychlost jeho schnutí. O něco hůře je na tom odolnost vůči vyšším teplotám, na což je potřeba dát pozor hlavně při žehlení a sušení. Některé kousky dokonce není možné žehlit vůbec. Stejně špatně snáší přímé sluneční záření. I z těchto důvodů se často kombinuje s jinými materiály, které jeho negativní vlastnosti vyváží. Jako příměs ho můžete najít například v legínách.