Máte dostatok testosteronu?
Testosteron je hormon, který sehrává důležitou úlohu v mužském těle. Zodpovídá za jeho správný vývoj a drží dohled nad celou řadou jeho fyzických funkcí. Co se však stane, když z nějakého důvodu začne jeho hladina klesat a co s tím můžeme dělat?
Základní mužský hormon
Hormon testosteron patří do skupiny androgenních hormonů, což je souhrnné označení pro mužské pohlavní hormony. Tvoří se v nadledvinách a v semenících a ve výrazné míře ovlivňuje tvorbu spermií a celkové sexuální zdraví dospělého muže. Kromě toho přispívá k rozvoji charakteristických mužských rysů – od ochlupení, přes výraznější svalovou hmotu až po hrubnutí hlasu během dospívání.
Když testosteron prudce klesne…
Úbytek testosteronu v mužském těle je přirozenou součástí stárnutí. Provází ho typické projevy, které se v určité míře objevují u každého muže ve vyšší věku. Výrazný pokles u mladších ročníků může ale způsobit nepříjemnosti, které je nutné řešit.
Mezi nejčastější příznaky nedostatku testosteronu v mužském těle patří:
snížená sexuální aktivita a poruchy erekce
úbytek svalové hmoty a přibírání na váze,
problémy s tvorbou spermií,
ztráta energie a síly,
gynekomastie, tzn. zvětšené prsní žlázy,
osteoporóza.
Jak na správnou hladinu testosteronu
Dlouhodobé kolísání hladiny testosteronu je ideální konzultovat s odborníkem. Ten, pokud je to potřebné, nasadí i vhodnou medikamentózní léčbu. Existují také přirozené způsoby, kterými můžete správnou tvorbu testosteronu podpořit, případně ji zvýšit.
Pravidelná pohybová aktivita
Nízká hladina testosteronu obvykle více trápí muže s nadváhou, kteří preferují sedavý způsob života. Na její zvýšení jsou nejvhodnější výbušné typy cvičení, jako jsou silové nebo intervalové tréninky. Soustřeďte se na budování svalstva. Mezi růstem svalové hmoty a růstem testosteronu je totiž přímá úměra.
Zdravá a vyvážená strava
Pokuste se zapomenout na krátkodobé zázračné diety. Když mluvíme o zdravém stravování, máme na mysli jídlo, jako součást zdravého životního stylu. Ve vašem jídelníčku by měly najít své zastoupení všechny živiny, a to ve vyváženém množství. Na přímou podporu zvýšení testosteronu mají příznivý účinek bílkoviny a zdravé tuky. Z vitamínů a minerálů jsou to především hořčík, zinek a vitamíny ze skupin A, B a C.
Sbohem prohřeškům
Chcete dosáhnout optimálního množství testosteronu? Zapomeňte na alkohol a kouření. Alkohol má prokazatelně negativní dopady na tzv. Leydigovy buňky, které mají přímý dosah na tvorbu testosteronu v mužských semenících. Některé druhy alkoholu, především pivo, zase ve vašem těle zvyšují tzv. ženský hormon – estrogen. Pro androgenní buňky je jeho zvýšené množství kontraproduktivní.
Čas na relax
O tom, že stres ve výrazné míře přispívá k mnoha civilizačním onemocněním, asi nemusíme velmi debatovat. Svou stopu zanechává i na hormonální hladině, včetně testosteronu. Zaměřte se proto na pravidelný relax a zdravý spánkový režim, který je pro vyváženou hormonální rovnováhu velmi důležitý
Výživové doplňky
Speciální výživové doplňky dokáží nejen zvýšit hladinu testosteronu, ale nesou s sebou mnohá další pozitiva. Víc energie, podpora růstu svalové hmoty a její rychlejší regenerace, zvýšení libida a tvorba zdravých spermií. Zaměřte se především na kyselinu D-asparagovou (DAA), vitamín B3 a B6, zinek a hořčík. Mezi přirozenými doplňky je to tribulus terrestris (kotvičník zemní), který patří mezi nejúčinnější prostředky ke zvýšení testosteronu.