Produkt byl úspěšně přidán do nákupního košíku
Počet
Celkem s dopravou
0 ks zboží.
Celkem za produkty: (s DPH)
Celkem za doručení: (s DPH) Zdarma
DPH 0,00 Kč
Celkem s dopravou (s DPH)
Pokračovat v nákupu K pokladně
Kolik bílkovin byste měli každý den konzumovat?

Kolik bílkovin byste měli každý den konzumovat?

Zdravý životní styl a především strava jsou stále více IN a lékaři jásají. Sportovců přibývá a lidé stále více dbají na správnou a vyváženou stravu. Cukry, tuky a zejména bílkoviny (proteiny) je třeba jíst vyváženě. Při větší fyzické zátěži je třeba příjem zvýšit a právě bílkoviny jsou složkou, které nelze podceňovat. Nedostatek bílkoviny má vliv na zdraví a stavbu těla.

Většina oficiálních výživových organizací doporučuje celkem mírný příjem bílkovin, názory se však liší. DRI (referenční dietní příjem) je 0,8 gramu na 1 kg tělesné hmotnosti.

  • 56 gramů denně pro průměrného sedavého muže
  • 46 gramů denně pro průměrnou sedavou ženu

To může stačit k prevenci nedostatku, ale množství, které potřebujete, závisí na mnoha faktorech, včetně úrovně vaší aktivity, věku, svalové hmoty, fyzických cílů a celkového zdraví.

 

Protein 100% Whey - Iron Aesthetics

 

Co je to protein a proč je důležitý?

Bílkoviny (proteiny) jsou hlavní stavební kameny vašeho těla. Používají se k výrobě svalů, šlach, orgánů a kůže, stejně jako enzymů, hormonů, neurotransmiterů a různých molekul, které slouží mnoha důležitým funkcím. Proteiny se skládají z menších molekul nazývaných aminokyseliny, které se spojují dohromady jako kuličky na provázku. Tyto spojené aminokyseliny tvoří dlouhé proteinové řetězce, které se následně skládají do složitých tvarů. Vaše tělo produkuje některé z těchto aminokyselin, ale jiné známé jako esenciální aminokyseliny musíte získat dietou. Protein není jen o kvantitě, ale také o kvalitě. Jen málo lidí potřebuje doplnit bílkoviny, je to důležité především pro sportovce a kulturisty.

 

Bílkoviny pomáhají s hubnutím

Základem hubnutí je přijímat méně kalorií, než vydávat, to ví asi každý. Je známé, že konzumace 25-30% vašich celkových denních kalorií z bílkovin urychluje metabolismus až o 80-100 kalorií denně, ve srovnání s dietou s nižším obsahem bílkovin. Nejdůležitějším přínosem bílkovin ke ztrátě hmotnosti je však pravděpodobně schopnost snižovat chuť k jídlu, což vede ke snížení příjmu kalorií. Proteiny jsou lepší než tuky nebo sacharidy, když chcete dosáhnout pocitu sytosti. Pokud chcete nabrat anebo udržet svaly, je důležité jíst dostatek bílkovin. Uvádí se, že stačí 0,7–1  1,6–2,2 gramů na kg. Lidé, kteří jsou fyzicky aktivní, stejně jako starší dospělí a lidé, kteří se zotavují ze zranění, mají výrazně zvýšené nároky na bílkoviny.

 

Kde bílkoviny hledat?

Větší množství bílkovin obsahuje maso, ryby, vejce a mléčné výrobky, protože jejich součástí jsou všechny esenciální aminokyseliny, které vaše tělo potřebuje. Některé rostliny mají také poměrně vysoký obsah bílkovin, jako je quinoa, luštěniny a ořechy. Také příjem bílkovin víte i suplementovat. Například pomocí Proteinu 100% Whey nebo Proteinu Platinum Whey.

Podobné články

21.02.2024

Trh s proteiny nabízí bohatý výběr, z kterého si může vybrat každý sportovec. Jak však poznat, jestli je protein opravdu kvalitní?

09.01.2024

Mezi aminokyseliny, které si lidský organismus dokáže vytvořit, ale ne v dostatečném množství, patří i L-arginin. Tato látka je důležitá pro lepší prokrvení svalstva, má však i jiné příznivé účinky. Jaké? To vám prozradíme v následujícím článku.

21.12.2023

Pokud to s cvičením myslíte vážně, pozor si musíte dát i na příjem dostatečného množství potřebných živin, jako jsou například proteiny nebo vitamíny. Bez toho vysněných výsledků nikdy nedosáhnete. Jaké základní doplňky výživy jsou vhodné na doplnění vaší stravy?

24.11.2023

Jak rychle a účinně zhubnout a zbavit se nadbytečných tuků? To je otázka, kterou si klade mnoho lidí. Bohužel, jedna univerzální odpověď neexistuje. Za úspěšným hubnutím stojí více faktorů, mezi kterými mají své významné místo spalovače tuků. Co dělat, abyste měli vyšší šanci dosáhnout vytoužené postavy?

20.09.2023

Podzimní dny podrobují zkoušce naši vytrvalost a energii. Proti únavě někdy stačí zapojit více fyzické aktivity nebo naopak dopřát si dostatek relaxu. Občas však ani masáže, ani jogging nepřinesou výsledky. V takovém případě vašemu tělu, pravděpodobně, chybí důležité vitamíny. Chcete vědět, které konkrétně? Čtěte dále.

20.07.2023

Věnujete se aktivně cvičení a nevíte, jaké si vybrat výživové doplňky? Poradíme vám v jejich krátkém přehledu. Nezapomněli jsme ani na speciální potřeby mužského a ženského organismu.

26.06.2023

Vitamín B12 se podílí na mnohých procesech v lidském organismu. Na co všechno ho potřebujeme a jaký vliv má na vaši postavu, vám prozradíme v následujícím článku.

07.06.2023

Ginkgo biloba pochází ze stejnojmenného stromu rodu jinanovitých. Je často vysazován v parcích a zahradách jako okrasný strom, extrakt ze semen a listů má také bohaté účinky na lidský organismus, především na jeho oběhový a dýchací systém a mozek.

17.04.2023

Testosteron je hormon, který sehrává důležitou úlohu v mužském těle. Zodpovídá za jeho správný vývoj a drží dohled nad celou řadou jeho fyzických funkcí. Co se však stane, když z nějakého důvodu začne jeho hladina klesat a co s tím můžeme dělat?

15.03.2022

Proteiny jsou spojovány zejména s nabíráním svalové hmoty, ale kromě sportovců jsou důležité i pro nesportující lidi. Bílkoviny by měly být součástí pestré stravy, neboť jejich funkce v každém lidském organismu je velmi důležitá.