Sportem namáhané klouby? Ulevte jim správnou bandáží
To, že přiměřený pohyb je pro náš organismus prospěšný, je nezpochybnitelný fakt. Existují ale určité partie těla, kterým se zvýšená fyzická námaha nemusí moc líbit. Řeč je o kloubech a šlachách. Bandáže jsou skvělou první pomocí v případě jejich přetížení, ale pomohou i v rámci prevence a ochrany.
Když pohybová soustava protestuje
Klouby jsou důležitou součástí naší pohybové soustavy. Spojují pevné kosti v těle a umožňují nám hladké pohyby do různých směrů. Denně na ně připadá množství různých úkonů – při sportu je jejich výkon završen dodatečnou zátěží během tréninků. Pohyb jako takový je sice pro správné fungování kloubů důležitý, nicméně některé činnosti jim mohou z dlouhodobého hlediska způsobovat různé problémy. V takových případech přicházejí na řadu bandáže. Pokud jste je dosud nepoužívali, možná je nejvyšší čas seznámit se.
Pro koho je bandáž určena?
Bandáže nemusí nečinně ležet na dně tašky až do momentu, kdy se o slovo ohlásí bolest. Trpíte-li vrozenými predispozicemi na kloubní onemocnění nebo nadváhou, kromě vhodných cviků a sportů se hned od začátku vyzbrojte i bandážemi. Ty zpevní kloubní oblast a eliminují tak riziko případného úrazu.
Ani ti, kteří se pyšní dokonalou kondicí, nejsou neohroženi. Nepřiměřená zátěž vznikající například při posilování, ale i jakýkoli pohyb při kterém dochází k prudkým dopadům a otřesům, může s klouby a šlachami nehezky zatočit. Ozve-li se bolest nebo pnutí, je nezbytné sáhnout právě po bandáži.
Na jakém principu funguje bandáž?
Bandáž je pevná elastická tkanina, která danou kloubní oblast bezpečně zafixuje. Citlivým místům tak poskytne větší stabilitu a ty se stanou méně náchylnými k případným zraněním. Kloub, ve kterém již došlo k poškození si zvykne i při běžných pohybech bolestivě ozývat. Bandáž tyto choulostivé části zpevní a nepříjemné pocity se stávají snesitelnějšími. Díky pevnému tlaku, který bandáž vyvíjí, se eliminuje také množství nahromaděných tekutin ve tkáni, čímž se nejen snižuje bolest, ale výrazně se zkracuje i doba rekonvalescence.
Vybíráme správnou velikost
Při výběru vhodné bandáže se v první řadě zaměřte na správnou velikost. Pokud bude bandáž příliš volná, neposkytne vám potřebné zpevnění, a tedy ani očekávaný efekt. Naopak příliš malá bandáž danou část těla může v lepším případě omezit v pohybu. V horším vést až k odkrvení, kterým svému tělu rozhodně nepomůžete. Bandáž by měla po natažení zůstat pevně na svém místě. Mějte na paměti, že správně zvolená velikost v žádném případě nebude způsobovat nepohodlí a bolestivé pocity.
Jak se vyznat v jednotlivých druzích bandáží
Na každou část těla se používá specifický druh bandáže. Nejčastěji narazíte na bandáže určené na lokty, zápěstí, dále na kolena a kotníky. Vybrat si můžete také z více typů v rámci upínání na tělo. Použít můžete také běžné elastické obvazy, které obmotáte kolem končetiny. U sportovců se velké oblibě těší bandáže, které se po nasazení připevní suchým zipem. Tento typ je mnohem jednodušší k používání. Nabízí rychlé nasazení, snadno si jej kdykoli během cvičení přesně přizpůsobíte na požadovanou pevnost upnutí.