Produkt byl úspěšně přidán do nákupního košíku
Počet
Celkem s dopravou
0 ks zboží.
Celkem za produkty: (s DPH)
Celkem za doručení: (s DPH) Zdarma
DPH 0,00 Kč
Celkem s dopravou (s DPH)
Pokračovat v nákupu K pokladně
Ztuhnutá krční páteř? Tyto cviky vám pomůžou

Ztuhnutá krční páteř? Tyto cviky vám pomůžou

Trápí vás ztuhnutá krční páteř? Důvod bolesti může být různý, od nesprávného držení těla až po zdravotní problémy. Ať už je příčina jakákoliv, existuje několik jednoduchých cviků, které vám pomůžou uvolnit ztuhnuté svalstvo krku a uleví vám.

 

Prevence a příčiny bolestí v oblasti krční páteře

Důvodů, které vedou k bolestem krční páteře, je více. Nejčastěji bolest způsobuje nesprávné držení těla a dlouhé sezení nebo stání v práci. Stejně špatné je hrbení se nad telefonem, notebookem, sešitem nebo knihou.

Ztuhnutá krční páteř může být také důsledkem delšího pobytu v průvanu a prochladnutí. Reakcí na chlad se totiž cévy stahují, což má za následek menší prokrvení svalstva a jeho tuhnutí. Příčinou bolesti však může být i jiný, závažnější zdravotní problém. V případě, že vás bolesti trápí často a pravidelně, rozhodně vyhledejte odbornou pomoc.

 

Cviky na uvolnění krční páteře

Jednotlivé cviky na uvolnění krční páteře jsou velmi jednoduché a můžete si je procvičovat kdykoliv. Dokonce i v práci na židli. Nejsou časově ani fyzicky náročné a ulevit si tak můžete hned, jak se problém objeví.

 

Základní pravidla 

Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud budete cvičení opakovat každý den. Pro začátek postačí, pokud je zařadíte do svého režimu aspoň 2 až 3krát týdně. Ztuhnutá krční páteř se tak stane minulostí. Během natahování nikam nepospíchejte. Soustřeďte se na pomalé a plynulé pohyby. S každým opakováním se snažte postupně zvětšovat rozsah pohybu. V krajních polohách se snažte vydržet 15 až 30 sekund, maximálně však 60 sekund. To neplatí pro dynamická cvičení.

 

Předklon hlavy s rukama na zátylku

Posaďte se do tureckého sedu a ruce si dejte za hlavu. S výdechem hlavu předkloňte směrem k hrudníku. Lokty směřujte dopředu a záda se lehce zakulatí v jejich horní části. V této poloze vydržte 15 až 30 sekund. Měli byste cítit, jak se vám postupně uvolňuje svalstvo, což se projeví na přirozeném přibližování hlavy k hrudníku. Následně se vraťte do úvodní polohy a cvik zopakujte 2 až 3krát.

 

Půlkruhy hlavou dopředu a dozadu

Tak, jako při prvním cviku, posaďte se do tureckého sedu nebo jiné pohodlné polohy. Záda mějte narovnaná, ramena dolů a dozadu. Nadechněte se a spolu s výdechem pomalu opište půlkruh směrem dopředu, od jednoho ramena po druhé. Stejným způsobem opište půlkruh do druhé strany, abyste se vrátili do výchozí polohy. Cvik opakujte, dokud neuděláte 5 půlkruhů na každou stranu. Stejně postupujte při půlkruzích směrem dozadu.

 

Úklon hlavou do boku

Ideální je posadit se na kraj židle. Sedněte si narovnaní, pravou ruku přiložte na levé ucho. Nadechněte se a s následným výdechem nakloňte hlavu k pravému ramenu. V krajní poloze vydržte 15 až 30 sekund, volně dýchejte. Stejně pokračujte i při úklonu na opačnou stranu. Cvik zopakujte aspoň 2krát na každou stranu.

 

 

Bočný předklon hlavy

Výchozí poloha je stejná, jako při předešlém cviku. Jediný rozdíl je v tom, že tentokrát budete pravou ruku přikládat na zátylek. Následně spolu s výdechem předkloňte hlavu směrem k pravému podpaží. V této poloze se pokuste setrvat 20 až 30 sekund. Měli byste postupně cítit uvolňující se napětí vedoucí od krku směrem k ramenu. Cvik zopakujte ještě 2krát a poté to stejné vykonejte i na druhou stranu.

Podobné články

09.04.2024

Pěkně tvarované a vypracované nohy můžete získat i vy. Stačí, abyste do svého tréninku zařadili několik cviků, které pomáhají odbourávat tuk právě z těchto partií.

06.03.2024

Vhodný trénink v kombinaci se stravou vám pomůže získat štíhlejší postavu, nabrat svaly a zlepšit si kondici. Ať právě v posilovně začínáte nebo se už cvičení věnujete déle, bude pro vás důležitý i tréninkový plán. Jak ho sestavit, vám prozradíme v následujících řádcích.

19.02.2024

Uspěchané dny plné pracovních a rodinných povinností často nenechávají dost prostoru pro pravidelný trénink. Najít si během dne hodinku na cvičení může být proto velmi těžké. Pomůže vám, pokud si ho naplánujete na ráno. A ranní trénink má ještě více výhod.

24.01.2024

Posilování spodní části těla vám pomůžou zefektivnit kotníkové adaptéry. V čem spočívá jejich přínos a jak je správně používat?

08.11.2023

Pokud chcete dosáhnout formování těla a růst svalové hmoty, není důležité jen to, kolik věnujete svým tréninkům a nakolik jsou intenzivní. Neméně potřebná je regenerace svalů.

19.10.2023

Švihadlo si určitě pamatujete ze svých dětských let, když jste přes něj skákali spolu s kamarády na školním dvoře. Skákání přes švihadlo však není jen dětskou zábavou. Využívají ho i profesionální sportovci na posílení celého těla, zlepšování koordinace a stability. S jeho pomocí si můžete i vy dopřát intenzivní trénink, při kterém spálíte množství kalorií.

05.10.2023

Zahřátí svalstva spojené se strečinkem celého těla by mělo být součástí každého vašeho tréninku. Proč to tak je, jaké jsou jeho výhody a jak na to? Rádi vám tyto otázky zodpovíme v našem článku.

14.09.2023

Slyšeli jste už o posilovací gumě? Tato skvělá tréninková pomůcka stejně potrápí nováčka jako fitness borce. Je cenově dostupná a zpestří i běžné cvičení. Jak se posilovací guma používá, vám objasníme v následujících článku.

24.08.2023

Radost z pohybu si může užít každý. Důležitá je jen vaše vůle a dodržování několika základních doporučení. Jak začít s běháním vám poradíme v následujících řádcích.

23.08.2023

Leží vám ve sklepě nevyužité kolo a přemýšlíte co s ním? Nebo si hledáte sport, který by vám zabezpečil dostatek pohybu? Ať už je to jakkoliv, začít s cyklistikou je v každém případě dobrou volbou. Přináší s sebou více benefitů pro vaše zdraví, peněženku i planetu.