Jak začít s běháním
Radost z pohybu si může užít každý. Důležitá je jen vaše vůle a dodržování několika základních doporučení. Jak začít s běháním vám poradíme v následujících řádcích.
Příprava na první běh
Ještě dřív, než se vydáte na svůj první běh, obstarejte si správnou obuv a oblečení. Základem jsou kvalitní běžecké boty. Na začátek vám postačí univerzální model, se kterým můžete začít běhat na různých površích. Později si na základě svých zkušeností vyberete nejvíce preferovaný povrch, kterému přizpůsobíte také obuv.
Investice, která motivuje
Pokud jste doteď měli problém začít s běháním, může vám pomoct právě investice do vhodné obuvi. Suma, kterou za ni zaplatíte, vás bude motivovat, abyste ji maximálně využili. A jak byste si nakonec přece jen vybrali jiný sport, můžete běžecké boty využít na nenáročnou turistiku.
Funkční sportovní oblečení
Sportovní oblečení je potřeba přizpůsobit aktuálnímu počasí a teplotě. Základem jsou funkční kousky, které se postarají o odvádění potu, podle potřeby vás zahřejí nebo ochladí. V létě vám postačí jen tričko s krátkým rukávem nebo tílko. V chladnějším počasí budete kromě základní vrstvy potřebovat teplou mikinu, případně také nepromokavou bundu.
Funkční sportovní oblečení vždy přizpůsobte svým potřebám. Pokud mezi jednotlivými úseky běhu jdete, zahřejete se pomaleji a budete potřebovat víc vrstev. V neposlední řadě nezapomeňte, že se musíte cítit pohodlně a oblečení by vám nemělo nijak bránit v pohybu.
Vhodné podmínky
Svůj první běh si můžete naplánovat na jakýkoliv čas. I zde však existuje několik doporučení.
1. V první řadě sehrává roli počasí. Jak chcete začít s běháním, radši si vyberte pěkný den bez deště a silného větru. Ideální teplota je v rozmezí od 5 °C do 25 °C.
2. Je potřeba zvolit vhodný terén. Nejlépe se vám bude běhat po lesních nebo polních cestičkách, které jsou měkčí a pohodlnější než betonová cesta.
3. Vyhněte se běhání s příliš plným nebo prázdným žaludkem. V obou případech vás bude vyrušovat vaše trávení. Pokud budete hladoví, budete se pravděpodobně soustředit jen na to, abyste se už konečně dostali domů.
4. Co se týče času, můžete vyrazit kdykoliv. Každému vyhovuje něco jiného. Někdo má rád brzké ranní běhy, jiný si radši zaběhá později večer. V první řadě se proto řiďte svým tělem.
Správná technika běhu
Běh je sport, který má svá pravidla. Když chcete začít s běháním, podívejte se na několik naučných videí, jak na to. Zpočátku samozřejmě budete rádi, když celou trasu udýcháte. Když si vaše tělo na pohyb zvykne a získáte dostatečnou kondici, můžete aplikovat získané poznatky o technice.
Nejdůležitější je správné dýchání. Existují dva vzorce:
- 2 : 2 Hluboký nádech během dvou kroků a hluboký výdech během dalších dvou kroků.
- 3 : 1 Hluboký nádech během tří kroků a výdech v následujícím kroku.
Pro začátek je vhodné vyzkoušet oba vzorce dýchání, abyste zjistili, který vám víc vyhovuje. Nadechujte se hluboko do břicha, což pomůže dostat do organismu víc kyslíku. Ten je potřebný pro vaše svaly a pomůže vám vyhnout se nepříjemnému píchání v boku.
Nepřehánějte to – radši si užívejte
Běh by pro vás měl být relaxem a prostředkem, jak dopřát svému tělu dostatek pohybu. Neklaďte proto na sebe příliš vysoké nároky a nebuďte zklamaní, pokud vám hned všechno nepůjde. Každý má svoje tempo a potřebuje jiné množství času na to, aby získal kondičku. Zpočátku zřejmě budete unavení a zničení, ale můžete se utěšovat myšlenkou, že už to bude jen lepší. Začněte zlehka a zátěž stupňujte tak, abyste ji v pohodě zvládli. Důležité je to, abyste si užívali radost z pohybu a možnost na chvíli zapomenout na všechny starosti.