Produkt byl úspěšně přidán do nákupního košíku
Počet
Celkem s dopravou
0 ks zboží.
Celkem za produkty: (s DPH)
Celkem za doručení: (s DPH) Zdarma
DPH 0,00 Kč
Celkem s dopravou (s DPH)
Pokračovat v nákupu K pokladně
Jak začít s běháním

Jak začít s běháním

Radost z pohybu si může užít každý. Důležitá je jen vaše vůle a dodržování několika základních doporučení. Jak začít s běháním vám poradíme v následujících řádcích.

 

Příprava na první běh

Ještě dřív, než se vydáte na svůj první běh, obstarejte si správnou obuv a oblečení. Základem jsou kvalitní běžecké boty. Na začátek vám postačí univerzální model, se kterým můžete začít běhat na různých površích. Později si na základě svých zkušeností vyberete nejvíce preferovaný povrch, kterému přizpůsobíte také obuv.

Investice, která motivuje

Pokud jste doteď měli problém začít s běháním, může vám pomoct právě investice do vhodné obuvi. Suma, kterou za ni zaplatíte, vás bude motivovat, abyste ji maximálně využili. A jak byste si nakonec přece jen vybrali jiný sport, můžete běžecké boty využít na nenáročnou turistiku.

 

Funkční sportovní oblečení 13978.jpg

Sportovní oblečení je potřeba přizpůsobit aktuálnímu počasí a teplotě. Základem jsou funkční kousky, které se postarají o odvádění potu, podle potřeby vás zahřejí nebo ochladí. V létě vám postačí jen tričko s krátkým rukávem nebo tílko. V chladnějším počasí budete kromě základní vrstvy potřebovat teplou mikinu, případně také nepromokavou bundu.

Funkční sportovní oblečení vždy přizpůsobte svým potřebám. Pokud mezi jednotlivými úseky běhu jdete, zahřejete se pomaleji a budete potřebovat víc vrstev. V neposlední řadě nezapomeňte, že se musíte cítit pohodlně a oblečení by vám nemělo nijak bránit v pohybu.

 

Vhodné podmínky

Svůj první běh si můžete naplánovat na jakýkoliv čas. I zde však existuje několik doporučení.

1. V první řadě sehrává roli počasí. Jak chcete začít s běháním, radši si vyberte pěkný den bez deště a silného větru. Ideální teplota je v rozmezí od 5 °C do 25 °C.

2. Je potřeba zvolit vhodný terén. Nejlépe se vám bude běhat po lesních nebo polních cestičkách, které jsou měkčí a pohodlnější než betonová cesta.

3. Vyhněte se běhání s příliš plným nebo prázdným žaludkem. V obou případech vás bude vyrušovat vaše trávení. Pokud budete hladoví, budete se pravděpodobně soustředit jen na to, abyste se už konečně dostali domů.

4. Co se týče času, můžete vyrazit kdykoliv. Každému vyhovuje něco jiného. Někdo má rád brzké ranní běhy, jiný si radši zaběhá později večer. V první řadě se proto řiďte svým tělem.

 

Správná technika běhu

Běh je sport, který má svá pravidla. Když chcete začít s běháním, podívejte se na několik naučných videí, jak na to. Zpočátku samozřejmě budete rádi, když celou trasu udýcháte. Když si vaše tělo na pohyb zvykne a získáte dostatečnou kondici, můžete aplikovat získané poznatky o technice.

Nejdůležitější je správné dýchání. Existují dva vzorce:

- 2 : 2 Hluboký nádech během dvou kroků a hluboký výdech během dalších dvou kroků.

- 3 : 1 Hluboký nádech během tří kroků a výdech v následujícím kroku.

Pro začátek je vhodné vyzkoušet oba vzorce dýchání, abyste zjistili, který vám víc vyhovuje. Nadechujte se hluboko do břicha, což pomůže dostat do organismu víc kyslíku. Ten je potřebný pro vaše svaly a pomůže vám vyhnout se nepříjemnému píchání v boku.

 

Nepřehánějte to – radši si užívejte

Běh by pro vás měl být relaxem a prostředkem, jak dopřát svému tělu dostatek pohybu. Neklaďte proto na sebe příliš vysoké nároky a nebuďte zklamaní, pokud vám hned všechno nepůjde. Každý má svoje tempo a potřebuje jiné množství času na to, aby získal kondičku. Zpočátku zřejmě budete unavení a zničení, ale můžete se utěšovat myšlenkou, že už to bude jen lepší. Začněte zlehka a zátěž stupňujte tak, abyste ji v pohodě zvládli. Důležité je to, abyste si užívali radost z pohybu a možnost na chvíli zapomenout na všechny starosti.


Podobné články

09.04.2024

Pěkně tvarované a vypracované nohy můžete získat i vy. Stačí, abyste do svého tréninku zařadili několik cviků, které pomáhají odbourávat tuk právě z těchto partií.

06.03.2024

Vhodný trénink v kombinaci se stravou vám pomůže získat štíhlejší postavu, nabrat svaly a zlepšit si kondici. Ať právě v posilovně začínáte nebo se už cvičení věnujete déle, bude pro vás důležitý i tréninkový plán. Jak ho sestavit, vám prozradíme v následujících řádcích.

19.02.2024

Uspěchané dny plné pracovních a rodinných povinností často nenechávají dost prostoru pro pravidelný trénink. Najít si během dne hodinku na cvičení může být proto velmi těžké. Pomůže vám, pokud si ho naplánujete na ráno. A ranní trénink má ještě více výhod.

24.01.2024

Posilování spodní části těla vám pomůžou zefektivnit kotníkové adaptéry. V čem spočívá jejich přínos a jak je správně používat?

08.11.2023

Pokud chcete dosáhnout formování těla a růst svalové hmoty, není důležité jen to, kolik věnujete svým tréninkům a nakolik jsou intenzivní. Neméně potřebná je regenerace svalů.

19.10.2023

Švihadlo si určitě pamatujete ze svých dětských let, když jste přes něj skákali spolu s kamarády na školním dvoře. Skákání přes švihadlo však není jen dětskou zábavou. Využívají ho i profesionální sportovci na posílení celého těla, zlepšování koordinace a stability. S jeho pomocí si můžete i vy dopřát intenzivní trénink, při kterém spálíte množství kalorií.

05.10.2023

Zahřátí svalstva spojené se strečinkem celého těla by mělo být součástí každého vašeho tréninku. Proč to tak je, jaké jsou jeho výhody a jak na to? Rádi vám tyto otázky zodpovíme v našem článku.

14.09.2023

Slyšeli jste už o posilovací gumě? Tato skvělá tréninková pomůcka stejně potrápí nováčka jako fitness borce. Je cenově dostupná a zpestří i běžné cvičení. Jak se posilovací guma používá, vám objasníme v následujících článku.

07.09.2023

Trápí vás ztuhnutá krční páteř? Důvod bolesti může být různý, od nesprávného držení těla až po zdravotní problémy. Ať už je příčina jakákoliv, existuje několik jednoduchých cviků, které vám pomůžou uvolnit ztuhnuté svalstvo krku a uleví vám.

23.08.2023

Leží vám ve sklepě nevyužité kolo a přemýšlíte co s ním? Nebo si hledáte sport, který by vám zabezpečil dostatek pohybu? Ať už je to jakkoliv, začít s cyklistikou je v každém případě dobrou volbou. Přináší s sebou více benefitů pro vaše zdraví, peněženku i planetu.