Produkt byl úspěšně přidán do nákupního košíku
Počet
Celkem s dopravou
0 ks zboží.
Celkem za produkty: (s DPH)
Celkem za doručení: (s DPH) Zdarma
DPH 0,00 Kč
Celkem s dopravou (s DPH)
Pokračovat v nákupu K pokladně
5 častých chyb při fitness tréninku a jak je napravit

5 častých chyb při fitness tréninku a jak je napravit

Možná jste si doteď mysleli, že cvičení je hračka – přijdete do fitka, zničíte se a hotovo. No i cviky mají svá pravidla, které je potřeba dodržovat, pokud chcete dosáhnout optimálních výsledků. Ať už jste ve světě fitness nováček nebo ostřílený borec, možná se v průběhu tréninku dopouštíte jedné z pěti nejčastějších chyb. Jaké to jsou, si hned rozebereme.

1. Vhodný tréninkový plán

Základem efektivního tréninku, při kterém budete dosahovat viditelného progresu, je vhodný tréninkový plán. Jeho sestavení vždy přizpůsobte vaší aktuální kondici a fyzickému stavu. Jiné tréninky se budou hodit na hubnutí, jiné na zvyšování na kondice a budování svalstva. Pokud jste v tomto směru začátečník, nechte si poradit od zkušených trenérů.

S tréninkovým plánem se spojuje ještě jedna častá chyba, a to nekonzistentnost a časté změny. Pokud chcete dosáhnout viditelných výsledků, je potřeba ho dodržovat aspoň 8 až 12 týdnů. Jenom tak na něj začne tělo adekvátně reagovat a dosáhnete vysněného progresu.

 

2. Správná technika

Mezi časté chyby při tréninku rozhodně patří nesprávná technika jednotlivých cviků. Důsledkem může být nejenom neefektivní cvičení, ale v krajních případech i vážnější úraz. Proto když plánujete do trénink zařadit nové cviky, vždy si dopředu nastudujte, jak je provádět správně.

Stejně důležité je správné dýchání. Jelikož se jedná o automatickou činnost, mnoho lidí mu při cvičení nevěnuje náležitou pozornost. Zkuste si všímat, jestli při cvičení podvědomě nezadržujete dech během namáhavých momentů, jako je například zdvihání činky. Svaly však právě tehdy potřebují dostatečné množství kyslíku. Když ho nedostanou, může se dostavit dýchavičnost nebo píchání v boku. Následuje ztráta výkonu a trénink se stává neefektivním.

Proto se v průběhu cvičení soustřeďte na to, abyste se vždy nadechovali během lehčí fáze pohybu a vydechovali v průběhu té těžší – to znamená tehdy, kdy napínáte svaly. Jako příklad uvedeme zdvihání činky jednou rukou: Nadechujte se, když ji pokládáte a vydechujte, když ji zdviháte.

Soustřeďte se také na rychlost vykonávání každého cviku. Jak ho provedete příliš rychle, nebude to dostatečně důkladné. Při cvičení se proto snažte o precizní provedení a nikam nespěchejte.

 

3. Soustředění se jen na jednu partii

Sníte o krásném zadečku nebo silných bicepsech? Neudělejte tu chybu, že se budete soustředit jenom na jednu část těla. V průběhu tréninku je důležité procvičovat všechny svalové partie, abyste si postupně vybudovali pěknou a souměrnou postavu.

4. Cvičení v nesprávném pořadí a bez rozcvičky

Zásadní chybou při tréninku je cvičení bez zahřátí a strečinku. V průběhu tohoto procesu se vaše svaly zahřejí, uvolní a připraví na zátěž. Díky tomu budete moct podat mnohem lepší výkony a celkový pocit z cvičení bude mnohem lepší. Pokud rozcvičku vynecháte, trénink se může stát neefektivním, a navíc vám hrozní různá zranění, kterým byste jinak předešli. Stejně důležitý je potréninkový strečink a postupné ochlazování.

Tréninkový problém, který se často vyskytuje i u zkušenějších, je nesprávné pořadí cviků. Na začátek, po správném zahřání a strečinku, byste měli zařadit nejnáročnější cviky. Právě tehdy totiž máte nejvíce energie a síly na vykonávání komplexních cvičení zaměřených na vícero svalových partií najednou. Na konec zařaďte jednodušší úkony, případně cviky zaměřené na konkrétnější části těla.

5. Nesprávná výživa a nedostatek regenerace

Nežeňte se do výkonu bez toho, abyste dopřáli tělu dostatečnou regeneraci. Každý z nás má jiné potřeby, které je potřebné při tréninku zohlednit. Do hry můžou vstoupit i různé externí faktory, jako je náročné období v práci nebo nemoc. Proto, jak se necítíte dobře, odložte naplánovaný náročný trénink radši na později.

Dbejte také o vyváženou stravu a dostatek vody. Když začnete pravidelně cvičit, nezapomeňte tělu dopřát všechny potřebné živiny, aby se mohlo dostatečně regenerovat a soustředit se na budování svalstva. Dostatek všech látek nemusíte hledat jenom ve stravě. Skvělým pomocníkem jsou v takovém případě proteinové prášky a fitness výživové doplňky.

 

Podobné články

09.04.2024

Pěkně tvarované a vypracované nohy můžete získat i vy. Stačí, abyste do svého tréninku zařadili několik cviků, které pomáhají odbourávat tuk právě z těchto partií.

06.03.2024

Vhodný trénink v kombinaci se stravou vám pomůže získat štíhlejší postavu, nabrat svaly a zlepšit si kondici. Ať právě v posilovně začínáte nebo se už cvičení věnujete déle, bude pro vás důležitý i tréninkový plán. Jak ho sestavit, vám prozradíme v následujících řádcích.

19.02.2024

Uspěchané dny plné pracovních a rodinných povinností často nenechávají dost prostoru pro pravidelný trénink. Najít si během dne hodinku na cvičení může být proto velmi těžké. Pomůže vám, pokud si ho naplánujete na ráno. A ranní trénink má ještě více výhod.

24.01.2024

Posilování spodní části těla vám pomůžou zefektivnit kotníkové adaptéry. V čem spočívá jejich přínos a jak je správně používat?

08.11.2023

Pokud chcete dosáhnout formování těla a růst svalové hmoty, není důležité jen to, kolik věnujete svým tréninkům a nakolik jsou intenzivní. Neméně potřebná je regenerace svalů.

19.10.2023

Švihadlo si určitě pamatujete ze svých dětských let, když jste přes něj skákali spolu s kamarády na školním dvoře. Skákání přes švihadlo však není jen dětskou zábavou. Využívají ho i profesionální sportovci na posílení celého těla, zlepšování koordinace a stability. S jeho pomocí si můžete i vy dopřát intenzivní trénink, při kterém spálíte množství kalorií.

05.10.2023

Zahřátí svalstva spojené se strečinkem celého těla by mělo být součástí každého vašeho tréninku. Proč to tak je, jaké jsou jeho výhody a jak na to? Rádi vám tyto otázky zodpovíme v našem článku.

14.09.2023

Slyšeli jste už o posilovací gumě? Tato skvělá tréninková pomůcka stejně potrápí nováčka jako fitness borce. Je cenově dostupná a zpestří i běžné cvičení. Jak se posilovací guma používá, vám objasníme v následujících článku.

07.09.2023

Trápí vás ztuhnutá krční páteř? Důvod bolesti může být různý, od nesprávného držení těla až po zdravotní problémy. Ať už je příčina jakákoliv, existuje několik jednoduchých cviků, které vám pomůžou uvolnit ztuhnuté svalstvo krku a uleví vám.

24.08.2023

Radost z pohybu si může užít každý. Důležitá je jen vaše vůle a dodržování několika základních doporučení. Jak začít s běháním vám poradíme v následujících řádcích.