Jaké jídlo konzumovat po tréninku?
Je jasné, že při jakémkoliv tréninku je nutné dodržovat pitný režim, ale jak je to s jídlem? Co jíst a za jak dlouho po cvičení? Mnoho sportovců doplní bílkoviny proteinovým nápojem, který sice částečně zasytí, ale často nestačí. Někteří sportovci „proteiňáky“ nesnesou, ať už kvůli alergiím nebo nepříliš příjemné chuti. V takových případech je důležité dbát na složení stravy, zejména po tréninku.
Nezapomeňte na hydrataci
Pití dostatečného množství vody před, během a po tréninku může pomoci při regeneraci a výkonu do druhého dne. Profesionální sportovci někdy měří svoji tělesnou hmotnost před a po tréninku, aby věděli, kolik vody potřebují nahradit. Dehydratace se také projeví na barvě moči, pokud je příliš tmavá, doplňte tekutiny. V závislosti na intenzitě cvičení a teplotě prostředí můžete také potřebovat elektrolytový nápoj k doplnění sodíku a draslíku ztracených v potu.
Co z potréninkového jídelníčku nevynechat?
Při rozhodování, co jíst po tréninku, musíte mít na paměti, jak celý den odpovídá vašim cvičebním cílům. Při výběru jídel k jídlu po tréninku se zaměřte na snadno stravitelné potraviny, které urychlí vstřebávání živin.
Sacharidy
- pudink z chia semínek
- ovoce (bobule, jablko, banány atd.)
- ovesné vločky
- quinoa
- rýžové koláčky
- sladké brambory
- celozrnný chléb
- celozrnné cereálie
Bílkoviny
- čokoládové mléko
- tvaroh
- vejce
- řecký jogurt
- krůtí nebo kuřecí maso
- losos nebo tuňák
- arašídové máslo
- proteínový koktejl (na rostlinné nebo živočišné bázi)
- tofu
Zdravé tuky
- avokádo
- kokosový olej
- lněná semínka
- ořechová másla
- ořechy
Ideální je jíst 15 až 30 minut po tréninku, ale pokud to není možné, najezte se do 60 minut. Konzumované kalorie versus spálené kalorie jsou důležité pro hubnutí a formování svalů.