Produkt byl úspěšně přidán do nákupního košíku
Počet
Celkem s dopravou
0 ks zboží.
Celkem za produkty: (s DPH)
Celkem za doručení: (s DPH) Zdarma
DPH 0,00 Kč
Celkem s dopravou (s DPH)
Pokračovat v nákupu K pokladně
Každý sval potřebuje regeneraci

Každý sval potřebuje regeneraci

Pokud tvrdě trénujete, jistě znáte nepříjemnou bolest svalů druhý den po cvičení. Sice se říká, co bolí, to sílí, ovšem někdy trpět je zcela zbytečné. Nemusíte trpět, i když si „dáte do těla“ a projdete tvrdým tréninkem. Pro rychlou regeneraci svalů stačí učinit pár jednoduchých kroků.

 

Jak urychlit regeneraci svalů

Regenerace svalů není nijak složitá procedura. Dbejte na regenaraci a užijte si tréninky i v následujících dnech.

 

1. Hydratace

Pitná voda je nezbytná pro zotavení po tréninku, včetně opravy svalů, není to však jediný způsob, jak byste měli rehydratovat. S potem ztrácíte spoustu elektrolytů, které je nutné doplnit. Elektrolyty zahrnují minerály jako hořčík, draslík, vápník a sodík a nacházejí se ve většině potravin. Tyto minerály jsou důležité pro váš nervový systém a regeneraci svalů. Ovoce a zelenina často obsahují velké množství potřebných elektrolytů. Sklenice mléka, kokosové vody nebo ovocného smoothie po tréninku vám může pomoci nahradit elektrolyty v krvi a podpořit regeneraci. Pokud máte dietu s velmi nízkým obsahem sodíku, můžete ráno také přidat sůl do vody s citronem.

 

Hydratace

 

2. Dejte si po tréninku svačinu

Po tréninku svačina, která obsahuje jak uhlohydráty, tak bílkoviny, může pomoci zkrátit dobu zotavení svalů poskytnutím živin, které vaše svalová tkáň potřebuje k zahájení regenerace. Možnosti rychlého a zdravého občerstvení jsou nekonečné - smoothie si můžete připravit předem, nebo si dát ovoce s jogurtem může pomoci doplnit zásoby energie po ranním tréninku. Pokud preferujete rostlinnou stravu, konzumace mandlí, tofu, cizrny a dalších potravin s vysokým obsahem bílkovin může vašim svalům dodat živiny, které potřebují k opravě.

 

3. BCAA

Někteří trenéři a sportovci používají aminokyseliny s rozvětveným řetězcem (BCAA). Pro ty, kteří se zdravě stravují, nemusí mít používání doplňků znatelný dopad. Důvodem je, že BCAA se nacházejí v některých potravinách, jako jsou vejce, tuňák, jogurt a mléko - takže to, co jíte před tréninkem, může mít dopad i na obnovu svalů.

 

4. Zahřejte svaly před tréninkem

Zahřátí svalů před tréninkem může pomoci snížit bolestivost svalů a snížit riziko zranění. Správné zahřátí je obzvláště důležité před aerobním cvičením a pomalými excentrickými pohyby, jako je mrtvý tah, přítahy nebo řady s jednoručkami, kde se sval prodlužuje a smršťuje současně.

Před cvičením proveďte důkladný strečink, abyste aktivovali svaly, které se chystáte použít - tato cvičení svaly jemně prodlouží a aktivují, což pomůže předcházet přetažení, napětí nebo zranění během tréninku.

 

Zahřátí před tréninkem

 

5. Po tréninku nechte svaly vychladnout

Ochlazení po tréninku způsobí postupné uklidnění srdeční frekvence a krevního tlaku. Věnování 5-10 minut pomalému běhání nebo chůzi na běžeckém pásu může vašemu tělu pomoci vychladnout, zvláště pokud jste právě dokončili náročný trénink nebo HIIT.

Jakmile se vaše srdeční frekvence zpomalí, může strečink zlepšit rozsah pohybu. Krátké protahování před spaním vám také může pomoci lépe spát.

 

6. Mějte nohy nahoře

Je typické trávit většinu času s nohama na zemi, ať už sedíte, stojíte, chodíte nebo běháte. Když zvednete nohy, ideálně na nebo nad úroveň srdce, pomůže to zabránit hromadění krve ve vašich dolních končetinách a zlepší průtok krve do zbytku těla a snížit otoky ve svalech.

 

7. Dejte si studenou sprchu

Když cvičíte, můžete si poškodit sval, což se projeví jako otok, zánět a bolest. Tento proces je normální, protože svaly se přizpůsobují pracovní zátěži a sílí. Pokud vás jeden nebo dva dny po cvičení stále bolí, chladná koupel může pomoci snížit zánět a podpořit obnovu svalů. Někteří sportovci se také domnívají, že kryoterapie, která zahrnuje vystavení těla chladným nebo téměř mrazivým teplotám, může pomoci zmírnit bolest svalů.

Podobné články

28.06.2024

Jemná sladko-oříšková chuť, množství vitamínů, minerálů a bílkovin – kešu ořechy prospívají zdraví a oceníte je i při nabírání svalové hmoty. Odkud vlastně pocházejí a v jaké formě si je můžete přidat na váš jídelní lístek?

22.03.2024

Ve stravě každého, kdo se věnuje sportu, jsou důležitou součástí bílkoviny. Ty jsou základní stavební složkou svalů a tkaniv, podporují růst svalů a jejich výkonnost. Pomáhají také při mnohých procesech v organismu. V následujícím článku vám prozradíme, které druhy masa vám je pomohou doplnit.

29.02.2024

Sacharidy dodávají energii svalům, mozku i kloubům a jsou nezbytné při vícerých procesech v lidském těle. Každý sportovec je také ocení jako důležitý zdroj energie. Měli by proto být součástí každodenní stravy. V kterých potravinách je najdete?

22.12.2023

Tradiční vánoční stolování je spojeno se spoustou chutného jídla, cukroví, sladkých i slaných dobrot. Když k tomu přidáme kalorie obsažené v alkoholických i nealkoholických nápojích, není divu, že číslo na váze rychle roste. Chcete se o letošních svátcích vyhnout přibírání na váze? Máme pro vás několik tipů, které vám v tom pomohou.

14.11.2023

Celulitida dokáže svým vzhledem potrápit nejednu ženu bez ohledu na hmotnost nebo věk, zřídka se s ní můžou setkat i muži. Jak se zbavit celulitidy a jaké jsou její příčiny, vám prozradíme v první části naší série na pokračování.

02.11.2023

Určitě jste už slyšeli o drobných semíncích s názvem chia. Mezi sportovci jsou velmi oblíbená, a to především kvůli jejich jedinečnému složení.

26.09.2023

Zvýšená hladina cholesterolu je problémem, který může vést k závažnějším zdravotním problémům. Abyste ji snížili, vhodné je začít s cvičením v kombinaci se zdravým stravováním. Několik typů, jak na to, jsme pro vás připravili i my.

11.09.2023

Cítíte se nafouknutý, číslo na váze neustále roste a pociťujete zdravotní obtíže? Za vším může být nesprávná životospráva a špatně nastavený režim stravování. Pokud chcete změnit svůj přístup k vašemu tělu, vyzkoušejte současný trend s názvem intermittent fasting.

10.08.2023

Věděli jste, že stejně důležitá, jako samotné cvičení, je i strava, kterou si během dne, a především po tréninku, dopřejete? Potréninkové jídlo není jen odměnou za zničení se ve fitku, ale stará se o celkovou regeneraci těla. Co byste tedy měli sníst a jaké živiny budete potřebovat doplnit?

20.06.2023

Když se řekne sacharidy, mnoho začínajících sportovců k nim má nekompromisně odmítavý postoj. Ten je nejenom zbytečný, ale může mít i fatální důsledky. Zbavte se proto předsudků a seznamte se se základním hnacím motorem vašeho těla.